Professional Documents
Culture Documents
lan 2
Zatiene vrste proglaene ovim pravilnikom za strogo zatiene divlje vrste navedene
su u Prilogu I - Strogo zatiene divlje vrste (u daljem tekstu: Prilog I), a zatiene vrste
proglaene za zatiene divlje vrste u Prilogu II - Zatiene divlje vrste (u daljem tekstu:
Prilog II), koji su odtampani uz ovaj pravilnik i ine njegov sastavni deo.
Zatita strogo zatienih i zatienih divljih vrsta obezbeuje se na teritoriji cele
Republike Srbije, a odreenih vrsta koje su oznaene i sa objanjenjem navedene u
Prilogu I i Prilogu II ovog pravilnika, samo na pojedinim njenim delovima.
Zatiene divlje vrste, koje su pod kontrolom korienja i prometa u skladu sa posebnim
propisom, oznaene su na odgovarajui nain u Prilogu II.
Zatita, upravljanje, lov, korienje i unapreivanje populacija lovostajem zatienih
vrsta divljai i riba, oznaenih u Prilogu II oznakom L i R ureuje se propisima iz oblasti
lovstva i ribarstva.
lan 3
Strogo zatiene divlje vrste biljaka, ivotinja i gljiva su divlje vrste koje su iezle sa
teritorije Republike Srbije ili njenih delova, vraene programima reintrodukcije, krajnje
ugroene, ugroene, reliktne, lokalno endemine, stenoendemine, meunarodno
znaajne i zatiene divlje vrste, od posebnog znaaja za ouvanje bioloke
raznovrsnosti Republike Srbije.
lan 4
Zatita strogo zatienih divljih vrsta sprovodi se zabranom korienja, unitavanja i
preduzimanja svih aktivnosti kojima se mogu ugroziti divlje vrste i njihova stanita, kao i
lan 5
Zatiene divlje vrste biljaka, ivotinja i gljiva su divlje vrste koje u prirodi trenutno nisu
ugroene u meri da im preti opasnost da nestanu ili postanu kritino ugroene a to su
ranjive, endemine, indikatorske, kljune i kiobran vrste, reliktne, meunarodno
znaajne i zatiene divlje vrste, kao i vrste koje nisu ugroene ali se zbog njihovog
izgleda mogu lako zameniti sa strogo zatienim vrstama.
lan 6
Zatita zatienih divljih vrsta sprovodi se ogranienjem korienja, zabranom
unitavanja i preduzimanja drugih aktivnosti kojima se nanosi teta vrstama i njihovim
stanitima, kao i preduzimanjem mera i aktivnosti na upravljanju populacijama,
propisanih ovim pravilnikom i posebnim zakonom.
Zatiene divlje vrste iz stava 1. ovog lana, mogu se koristiti pod uslovima i na nain
propisan Zakonom o zatiti prirode na osnovu dozvole Ministarstva a zatiene divlje
vrste ribljeg fonda i lovna divlja u skladu sa propisima iz oblasti lovstva i ribarstva.
lan 7
Zatita i ouvanje strogo zatienih i zatienih divljih vrsta sprovodi se preduzimanjem
mera i aktivnosti na upravljanju populacijama, kao to su:
1) zatita stanita;
2) praenje stanja populacija vrsta i inilaca njihovog ugroavanja, naroito praenje i
smanjivanje uticaja promene klime na visoko ranjive vrste i njihova stanita;
3) biotehnike mere;
4) reintrodukcija vrsta na teritoriju Republike Srbije ili njene pojedine delove, odnosno
gajenje vrsta u uslovima van prirodnog stanita (ex situ) i na prirodnom stanitu (in situ)
radi njihovog vraanja u prirodu;
5) sanacija i revitalizacija oteenih stanita;
6) sprovoenje kompenzacijskih mera uspostavljanjem novog lokaliteta koje ima iste ili
sline osobine kao oteeni lokalitet i unoenje vrsta na druge lokalitete u cilju
poveanja brojnosti;
lan 8
Ovaj pravilnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Slubenom
glasniku Republike Srbije".
lan 2
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Slubenom glasniku
Republike Srbije".
Prilog I
Strogo zatiene divlje vrste biljaka, ivotinja i gljiva
FAUNA - IVOTINJE
CHORDATA - HORDATA
MAMMALIA - SISARI
RED
PORODICA
Canidae (psi)
VRSTA
Nauni naziv
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
Canis lupus
Vuk
Lynx lynx
Ris
Felis silvestris
Divlja maka
Lutra lutra
Vidra
Mustela erminea
Hermelin
Mustela eversmanii
Stepski tvor
Vormela peregusna
areni tvor
Ursus arctos
Mrki medved
Rhinolophus blasii
Sredozemni
potkoviar
Rhinolophus euryale
Juni
potkoviar
Rhinolophus
ferrumequinum
Veliki
potkoviar
Rhinolophus
hipposideros
Mali potkoviar
Rhinolophus mehelyi
Tamnooki
potkoviar
Barbastella
barbastellus
irokouhi ljiljak
Eptesicus serotinus
Veliki
pononjak
Felidae (make)
CARNIVORA
(ZVERI)
Mustelidae (kune)
Ursidae (medvedi)
CHIROPTERA
(SLEPI MIEVI)
Rhinolophidae
(potkoviari)
Vespertilionidae
(veernjaci)
Hypsugo savii
Planinski slepi
mii
**
Miniopterus
schreibersii
Dugokrili ljiljak
Myotis bechsteinii
Dugouhi
veernjak
Myotis blythii
Mali miouhi
veernjak
Myotis brandtii
Veliki brkati
veernjak
Myotis capaccinii
Dugoprsti
veernjak
Myotis dasycneme
Barski
veernjak
Myotis daubentonii
Vodeni
veernjak
Myotis emarginatus
iljouhi
veernjak
Myotis myotis
Veliki miouhi
veernjak
Myotis mystacinus
Crni brkati
veernjak
Myotis nattereri
Resasti
veernjak
Nyctalus leisleri
Mali nonik
Nyctalus noctula
Srednji nonik
Pipistrellus kuhlii
Belorubi slepi
mii
Pipistrellus nathusii
umski slepi
mii
Patuljasti slepi
mii
Plecotus auritus
Smei dugouhi
ljiljak
Plecotus austriacus
Sivi dugouhi
ljiljak
Vespertilio murinus
Dvobojni
veernjak
Castor fiber
Dabar
Chionomys nivalis
Snena
voluharica
Cricetus cricetus
Hrak
Dinaromys bogdanovi
Dinarska
voluharica
Microtus liechtensteini
Velika
voluharica
Dryomys nitedula
umski puh
Muscardinus
avellanarius
Puh lenikar
Muridae (mievi)
Micromys minutus
Patuljasti mi
Sciuridae (veverice)
Spermophilus citellus
Tekunica
Spalacidae (slepi
kuii)
Spalax leucodon
Slepo kue
Zapodidae (mioliki
skoimii)
Sicista subtilis
Stepski
skoimi
Castoridae (dabrovi)
Cricetidae (hrkovi)
RODENTIA
(GLODARI)
Gliridae (puhovi)
SORICOMORPHA
(ROVICE)
Neomys fodiens
Vodena
rovica
Sorex alpinus
Planinska
rovica
Talpa caeca
Slepa krtica
Soricidae (rovice)
Talpidae (krtice)
AVES - PTICE
RED
ANSERIFORMES
(GUARICE)
PORODICA
Anatidae (patke i
guske)
VRSTA
Nauni naziv
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
Anas acuta
iljkan
Anas clypeata
Plovka
kaikara
Anas strepera
egrtua
Anser anser
Divlja guska
Anser brachyrhynchus
Kratkokljuna
guska
Anser erytrophus
Mala lisasta
guska
Aythya fuligula
ubasta patka
Aythya marila
Morska crnka
Aythya nyroca
Patka njorka
Branta bernicla
Grivasta guska
Branta leucopsis
Belolika guska
Branta ruficollis
Guska
crvenovoljka
Bucephala clangula
Patka
dupljaica
Clangula hyemalis
Ledenjarka
Cygnus columbianus
Mali labud
Cygnus cygnus
Veliki labud
Melanitta fusca
Barunasti
turpan
Melanitta nigra
Crni turpan
Mergus albellus
Mali ronac
Mergus merganser
Veliki ronac
Mergus serrator
Srednji ronac
Netta rufina
Prevez
Oxyura leucocephala
Beloglava
patka
APODIFORMES
(IOPE)
Apodidae (iope)
Tadorna ferruginea
Zlatokrila utva
Tadorna tadorna
arena utva
Apus pallidus
Siva iopa
Apus apus
Crna iopa
Tachymarptis melba
Bela iopa
CAPRIMULGIFORMES
(LEGNJEVI)
Camprimulgidae
(legnjevi)
CHARADRIIFORMES
(LJUKARICE)
Charadrius dubius
alar slepi
Charadrius hiaticula
alar blatari
Charadrius
alexandrinus
Morski alar
Eudromias morinellus
Planinski
zujavac
Pluvialis sqatarola
Srebrni vivak
Pluvialis apricaria
Zlatni vivak
Vanellus vanellus
Vivak
Glareolidae (zijavci)
Glareola pratinicola
Zijavac
Haematopodidae
(ostrigari)
Haematopus
ostralegus
Ostrigar
Larus melanocephalus
Crnoglavi
galeb
Larus marinus
Crni galeb
Larus minutus
Mali galeb
Larus fuscus
Mrki galeb
Rissa tridactyla
Troprsti galeb
Himantopus
himantopus
Vlastelica
Recurvirostra
avosseta
Sabljarka
Charadriidae (vivci)
Laridae (galebovi)
Recurvirostridae
(sabljarke)
Polojka
ljuka
kamenjarka
Calidris alba
Bela sprutka
Calidris alpina
Crnotrba
sprutka
Calidris ferruginea
Ria sprutka
Calidris minuta
Mala sprutka
Calidris temminckii
Seda sprutka
Gallinago gallinago
Barska ljuka
Gallinago media
ljuka
livadarka
Limicola falcinellus
Pljosnokljuna
sprutka
Limosa limosa
Muljaa
Limosa lapponica
Laponska
muljaa
Velika carska
ljuka
Numenius phaeopus
Mala carska
ljuka
Numenius tenuirostris
Tankokljuna
carska ljuka
Phalaropus fulicarius
Siva liskonoga
Phalaropus lobatus
Crvenovrata
liskonoga
Stercorariidae
(pomornici)
Sternidae (igre)
Philomachus pugnax
Sprudnik
ubojica
Scolopax rusticola
Tringa erithropus
Crni sprudnik
Tringa glareola
Sprudnik
migavac
Tringa nebularia
Krivokljuni
sprudnik
Tringa ochropus
Sprudnik
pijukavac
Tringa stagnatilis
Tankokljuni
sprudnik
Tringa totanus
Crvenonogi
sprudnik
Catharacta skua
Veliki pomornik
Stercorarius
longicaudus
Dugorepi
pomornik
Stercorarius
parasiticus
Kratkorepi
pomornik
Stercorarius
pomarinus
Vitorepi
pomornik
Chlidonias hybrida
Belobrka igra
Crna igra
Sterna albifrons
Mala igra
Sterna caspia
Velika igra
Sterna hirundo
Obina igra
Sterna nilotica
Debelokljuna
igra
Ardea purpurea
Crvena aplja
Ardeola ralloides
uta aplja
Botaurus stellaris
Bukavac
Bubulcus ibis
aplja
govedarka
Casmerodius albus
Velika bela
aplja
Egretta garzetta
Mala bela
aplja
Ixobrychus minutus
apljica
Nycticorax nycticorax
Gak
Ciconia ciconia
Bela roda
Ciconia nigra
Crna roda
Phoenicopterus
roseus
Plamenac
Platelea leucorodia
Kaiar
Plegadis falcinellus
Raanj
Columba livia
Divlji golub
Columba oenas
Golub duplja
Ardeidae (aplje)
CICONIIFORMES
(APLJE, RODE I IBISI)
Ciconiidae (rode)
Phoenicopteridae
(plamenci)
Threskiornithidae
(ranjevi)
COLUMBIFORMES
(GOLUBOVI)
Columbidae (golubovi)
CORACIIFORMES
Vodomar
(MODROVRANE,
VODOMARI I SRODNICI)
CUCLIFORMES
(KUKAVICE)
FALCONIFORMES
(GRABLJIVICE)
Coraciidae
(modrovrane)
Coracias garrulus
Modrovrana
Meropidae (pelarice)
Merops apiaster
Pelarica
Upupidae (pupavci)
Upupa epops
Pupavac
Clamator glandarius
ubasta
kukavica
Cuculus canorus
Obina
kukavica
Accipiter brevipes
Kratkoprsti
kobac
Accipiter nisus
Kobac
Aegypius monachus
Crni strvinar
Aquila chrysaetos
Suri orao
Aquila clanga
Crni orao
Aquila heliaca
Orao krsta
Aquila pomarina
Orao klikta
Buteo buteo
Miar
Buteo lagopus
Gaasti miar
Buteo rufinus
Rii miar
Circaetus galicus
Zmijar
Circus aeruginosus
Eja movarica
Circus cyaneus
Poljska eja
Circus macrourus
Stepska eja
Cuculidae (kukavice)
Accipitridae (orlovi i
jastrebovi)
Circus pygargus
Eja livadarka
Gypaetus barbatus
Bradan
Gyps fulvus
Beloglavi sup
Haliaeetus albicilla
Belorepan
Hieraaetus fasciatus
Prugasti orao
Hieraaetus pennatus
Patuljasti orao
Milvus migrans
Crna lunja
Milvus milvus
Ria lunja
Neophron
percnopterus
Bela kanja
Pernis apivorus
Osiar
Falco biarmicus
Krki soko
Falco cherrug
Stepski soko
Falco columbarius
Mali soko
Falco naumanni
Belonokta
vetruka
Falco peregrinus
Sivi soko
Falco subbuteo
Lastaviar
Falco tinnunculus
Vetruka
Falco vespertinus
Siva vetruka
Pandion haliaetus
Ribar
Falconidae (sokolovi)
Pandionidae (orlovi
ribari)
GALLIFORMES
(KOKOKE)
GAVIIFORMES
(MORSKI GNJURCI)
Phasianidae (koke)
Gaviidae (morski
gnjurci)
Gruidae (dralovi)
GRUIFORMES
(DRALOVI)
Alectoris graeca
Jarebica
kamenjarka
Bonasa bonasia
Letarka
Tetrao urogallus
Veliki tetreb
Gavia arctica
Crnogrli morski
gnjurac
Gavia immer
Veliki morski
gnjurac
Gavia stellata
Riogrli morski
gnjurac
Grus grus
dral
Crex crex
Prdavac
Porzana parva
Sivi barski
petli
Porzana porzana
Barski petli
Porzana pusilla
Mali barski
petli
Rallus aquaticus
Barski
petlovan
Otis tarda
Velika droplja
Tetrax tetrax
Mala droplja
Alauda arvensis
Poljska eva
Calandrella
brachydactyla
Mala eva
Otididae (droplje)
PASSERIFORMES
(PEVAICE)
Alaudidae (eve)
Eremophila alpestris
Planinska
uata eva
Galerida cristata
ubasta eva
Lullula arborea
umska eva
Melanocorypha
calandra
Velika eva
Kugara
Certhia brachydactyla
Dugokljuni
puzi
Certhia familiaris
Kratkokljuni
puzi
Certhiidae (puzii)
Corvidae (vrane)
Emberizidae (strnadice)
Vodenkos
Nucifraga
caryocatactes
Lenjikara
Pyrhocorax graculus
utokljuna
galica
Pyrrhocorax
pyrhocorax
Crvenokljuna
galica
Calcarius lapponicus
Strnadica
ostrugaica
Emberiza calandra
Velika
strnadica
Emberiza cia
Strnadica
kamenjarka
Emberiza cirlus
Crnogrla
strnadica
Emberiza citrinellla
Strnadica
utovoljka
Fringillidae (zebe)
Emberiza hortulana
Vrtna strnadica
Emberiza
melanocephala
Crnoglava
strnadica
Emberiza schoeniclus
Barska
strnadica
Plectrophenax nivalis
Snena
strnadica
Carduelis cannabina
Konopljarka
Carduelis carduelis
eljugar
Carduelis chloris
Zelentarka
Carduelis flammea
Brezova
juriica
Carduelis flavirostris
Planinska
juriica
Carduelis hornemanni
Polarna
juriica
Carduelis spinus
iak
Batokljun
Fringilla coelebs
Zeba
Fringilla montifringilla
Severna zeba
Loxia curvirostra
Krstokljun
Hirundinidae (laste)
Pyrrhula pyrrhula
Zimovka
Serinus serinus
utarica
Delichon urbica
Gradska lasta
Hirundo daurica
Daurska lasta
Hirundo rustica
Seoska lasta
Ptyonoprogne
rupestris
Gorska lasta
Riparia riparia
Bregunica
Lanius collurio
Rusi svraak
Lanius excubitor
Veliki svraak
Lanius minor
Sivi svraak
Lanius nubicus
Dugorepi
svraak
Lanius senator
Rioglavi
svraak
Anthus camprestris
Stepska
trepteljka
Anthus cervinus
Riogrla
trepteljka
Anthus pratensis
Livadska
trepteljka
Anthus spinoletta
Planinska
trepteljka
Laniidae (svraci)
Motacillidae (pliske)
Anthus trivialis
umska
trepteljka
Muscicapidae
(muharice)
Oriolidae (vuge)
Paridae (senice)
Motacilla alba
Bela pliska
Motacilla cinerea
Potona pliska
Motacilla flava
uta pliska
Ficedula albicollis
Belovrata
muharica
Ficedula hypoleuca
Crnovrata
muharica
Ficedula parva
Mala muharica
Ficedula semitorquata
Istona arena
muharica
Muscicapa striata
Siva muharica
Oriolus oriolus
Vuga
Aegithalos caudatus
Dugorepa
senica
Parus ater
Jelova senica
Parus caeruleus
Plava senica
Parus cristatus
ubasta
senica
Parus lugubris
Senica
ljivarka
Parus major
Velika senica
Parus montanus
Planinska siva
senica
Parus palustris
Siva senica
Montifringilla nivalis
Planinski
vrabac
Passer hispaniiolensis
panski
vrabac
Petronia petronia
Vrabac
kamenjarac
Prunella collaris
Planinski popi
Prunella modularis
Obini popi
Remiz pendulinus
Bela senica
Sitta europaea
Brgljez
Sitta neumayer
Brgljez lonar
Sturnidae (vorci)
Sturnus roseus
Ruiasti
vorak
Sylviidae (grmue)
Acrocephalus
arundinaceus
Veliki trstenjak
Acrocephalus palustris
Trstenjak
mlakar
Acrocephalus
schoenobaenus
Trstenjak
rogoar
Aerocephalus
melanopogon
evarski
trstenjak
Aerocephalus
paludicola
Istoni
trstenjak
Aerocephalus
scirpaceus
Trstenjak
cvrkuti
Cettia cetti
Svilorepi cvri
Passeridae (vrapci)
Prunellidae (popii)
Remizidae (senice
vuge)
Sittidae (brgljezi)
Cisticola juncidis
ivaica
Hippolais icterina
uti volji
Hippolais olivetorum
Volji maslinar
Hippolais pallida
Sivi volji
Locustella fluviatilis
Cvri potoar
Locustella
luscinioidaes
Obini cvri
Locustella naevia
Cvri trar
umski
zvidak
Zapadni gorski
zvidak
Regulus ignicapillus
Vatroglavi
kralji
Regulus regulus
Kralji
Sylvia atricapilla
Crnoglava
grmua
Sylvia borin
Siva grmua
Sylvia cantillans
Grmua
crvenovoljka
Sylvia communis
Obina
grmua
Sylvia curruca
Grmua
avrljanka
Sylvia hortensis
Velika grmua
Sredozemna
Sylvia melanocephala crnoglava
grmua
Sylvia nisoria
Pirgasta
grmua
Tichodromadidae
(puzavci)
Tichodroma muraria
Puzgavac
Timalidae (brkate
senice)
Panurus biarmicus
Brkata senica
Turdidae (drozdovi)
Erithacus rubecula
Crvenda
Luscinia luscinia
Veliki slavuj
Luscinia
megarhynchos
Mali slavuj
Luscinia svecica
Modrovoljka
Monticola saxatilis
Kos kamenjar
Monticola solitarius
Modrokos
Oenanthe hispanica
Sredozemna
beloguza
Oenanthe oenanthe
Obina
beloguza
Phoenicurus ochruros
Crna
crvenrepka
Phoenicurus
phoenicurus
Obina
crvenrepka
Phalacrocoracidae
(vranci)
PELECANIFORMES
(NESITI I VRANCI)
Saxicola rubetra
Obina
travarka
Saxicola torquatus
Crnoglava
travarka
Troglodytes
troglodytes
Cari
Turdus iliacus
Mali drozd
Turdus merula
Kos
Turdus philomelos
Drozd peva
Turdus pilaris
Drozd
borovnjak
Turdus torquatus
Kos ogrliar
Turdus viscivorus
Drozd imela
Phalacrocorax
pygmaeus
Mali vranac
Pelecanus crispus
Kudravi nesit
Pelecanidae (nesiti)
Pelecanus onocrotalus Ruiasti nesit
PICIFORMES
(DETLII)
Picidae (detlii)
Veliki detli
Dendrocopos medius
Srednji detli
Dendrocopos minor
Mali detli
Crna una
PODICIPEDIFORMES
(GNJURCI)
Jynx torquilla
Vijoglava
Picoides tridactylus
Troprsti detli
Picus canus
Siva una
Picus viridis
Zelena una
Podiceps auritus
Uati gnjurac
Podiceps cristatus
ubasti
gnjurac
Podiceps nigricollis
Riovrati
gnjurac
Crnovrati
gnjurac
Strigidae (sove)
Asio flameus
Ritska sova
Asio otus
Utina
Athene noctua
Kukumavka
Bubo bubo
Buljina
Glaucidium
passerinum
Mala sova
Otus scops
uk
Strix aluco
umska sova
Strix uralensis
Dugorepa
sova
Tyto alba
Kukuvija
Aegolius funereus
Gaasta
kukumavka
REPTILIA - GMIZAVCI
RED
TESTUDINES
(KORNJAE)
SQUAMATA (LJUSKAI)
PORODICA
VRSTA
Nauni naziv
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
Testudinidae (kopnene
Testudo graeca
kornjae)
Grka kornjaa
Emydidae (barske
kornjae)
Emys orbicularis
Barska
kornjaa
Gekkonidae (gekoni)
Cyrtopodion kotschyi
Koijev gekon
Algyroides
nigropunctatus
Ljuskavi guter
Darevskia praticola
umski guter
Zootoca vivipara
Planinski
guter
Podarcis erhardii
Makedonski
guter
Podarcis tauricus
Stepski guter
Ablepharus kitaibelii
Kratkonogi
guter
Platyceps najadum
ilac
Dolichophis caspius
Stepski smuk
Elaphe quatuorlineata
etvoroprugi
smuk
Zamenis longissimus
Obini smuk
Coronella austriaca
Smukulja
Lacertidae (pravi
guteri)
Colubridae (smukovi)
Natrix natrix
Belouka
Natrix tessellata
Ribarica
Vipera berus
arka
Vipera ursinii
Planinski
argan
Viperidae (ljutice)
AMPHIBIA - VODOZEMCI
RED
URODELA
(REPATI VODOZEMCI)
ANURA
(BEZREPI VODOZEMCI)
PORODICA
Salamandridae
(dadevnjaci i mrmoljci)
Bombinatoridae
(mukai)
Bufonidae (krastave
VRSTA
Nauni naziv
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
Salamandra atra
Crni
dadevnjak
Salamandra
salamandra
areni
dadevnjak
Lissotriton vulgaris
Mali mrmoljak
Mesotriton alpestris
Planinski
mrmoljak
Triturus cristatus
Veliki mrmoljak
Triturus dobrogicus
Podunavski
mrmoljak
Triturus carnifex
Glavati
mrmoljak
Triturus karelinii
Dugonogi
mrmoljak
Bombina bombina
Crvenotrbi
muka
Bombina variegata
utotrbi muka
Pseudepidalea viridis
Zelena
krastaa
abe)
Hylidae (gatalinke,
kreketue)
Bufo bufo
Obina
krastaa
Hyla arborea
Kreketua
Pelobates fuscus
Obina
enjarka
Pelobates syriacus
Balkanska
enjarka
Rana dalmatina
umska aba
Rana graeca
Grka aba
Rana temporaria
aba travnjaa
Pelobatidae (enjae)
PISCES - RIBE
CEPHALASPIDOMORPHI - PAKLARE
RED
PETROMYZONTIFORMES
PORODICA
Petromyzontidae
(paklare, zmijuljice)
VRSTA
Nauni naziv
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
Eudontomyzon
danfordi
Karpatska
paklara
Eudontomyzon mariae
Ukrajinska
paklara
Eudontomyzon
vladykovi
Dunavska
paklara
Eudontomyzon
stankokaramani
Drimska
paklara
OSTEICHTHYES - KOLJORIBE
ACTINOPTERYGII - ZRAKOPERKE
RED
PORODICA
VRSTA
Nauni naziv
Acipenser
gueldenstaedtii
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
Ruska jesetra
Acipenseridae
(jesetrovke)
Acipenser stellatus
Pastruga
Acipenser sturio
Atlantska
jesetra
Huso huso
Moruna
ANGUILLIFORMES
Anguillidae (jegulje)
Anguilla anguilla
Jegulja
CLUPEIFORMES
Clupeidae (haringe)
Alosa immaculata
Crnomorski
sle, haringa
Balitoridae (brkice)
Oxynoemacheilus
bureschi
Vijun
Cobitis elongata
Vijunica
Misgurnus fossilis
ikov
Sabanejewia
balcanica
Balkanski,
zlatni vijun
Sabanejewia bulgarica
Bugarski zlatni
vijun
Alburnus chalcoides
Bucov,
pegunca
Barbus cyclolepis
Istona
mrenka
Carassius carassius
Zlatni kara
CYPRINIFORMES
Cobitidae (vijuni)
Cyprinidae (arani)
ESOCIFORMES
PERCIFORMES
SALMONIFORMES
Umbridae (crnke)
Percidae (grgei)
Pachychilon pictum
Drimski
aradan
Rhodeus amarus
Gavica
Rutilus karamani
Karamanova
bodorka
Telestes souffia
Svetlica
Tinca tinca
Linjak
Umbra krameri
Crnka
Gymnocephalus baloni
Balonov
balavac
Zingel streber
Mali vretenar
Zingel zingel
Veliki vretenar
**
Glavatica
ARTHROPODA - ZGLAVKARI
ARACHNIDA - PAUKOLIKE IVOTINJE
RED
ARANEAE (PAUCI)
PORODICA
Agelenidae
VRSTA
Nauni naziv
Cybaeus balkanicus
Histopona laeta
Tegenaria campestris
Tegenaria domestica
Tegenaria ferruginea
Tegenaria silvatica
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
Amaurobiidae
Coelotes inermis
Dictynidae
Cicurina cicur
Centromerus
cavernarum
Centromerus serbicus
Fageilla ensigera
Lepthyphantes
leprosus
Linyphiidae
Lepthyphantes
speleorum
Porrhomma campbelli
Porrhomma convexum
Porrhomma lativelum
Harpactea complicata
OPILIONES (KOSCI)
Nemastomatidae
Mitostoma
cancellatum
Leiobunum rumelicum
Phalangiidae
Odiellus serbicus
Rilaena serbica
Sironidae
Cyphophthalmus
serbicus
Cyphophthalmus
klisurae
Cyphophthalmus ere
Cyphophthalmus
noveilleri
PSEUDOSCORPIONES
(LANI KORPIONI)
Travunioidae
Trojanella serbica
Chthoniidae
Chthonius (Chthonius)
bogovinae
Chthonius (Chthonius)
ischnocheles
Chthonius (Chthonius)
iugoslavicus
Chthonius (Chthonius)
latidentatus
Chthonius (Chthonius)
lesnik
Chthonius (Chthonius)
persimilis
Chthonius (Chthonius)
stevanovici
Chthonius
(Ephippiochthonius)
bidentatus
Chthonius
(Ephippiochthonius)
kemza
Chthonius
(Ephippiochthonius)
microtuberculatus
Chthonius
(Ephippiochthonius)
tetrachelatus
Chthonius
(Globochthonius)
pancici
Chthonius
(Globochthonius)
polychaetus
Chthonius
(Globochthonius)
purgo
Tyrannochthonius
psoglavi
Neobisiidae
Neobisium babinzub
Neobisium babusnicae
Neobisium carpaticum
Neobisium
cephalonicum
Neobisium fusimanum
Neobisium
macrodactylum
Neobisium
meridieserbicum
Neobisium
rajkodimitrijevici
Neobisium remyi
Neobisium stankovici
Neobisium stitkovense
Neobisium sylvaticum
Neobisium tarae
Roncus bauk
Roncus golijae
Roncus gruiae
Roncus ivanjicae
Roncus jarilo
Roncus pannonius
Roncus pantici
Roncus
parablothroides
Roncus pljakici
Roncus remesianensis
Roncus satoi
Roncus sotirovi
Roncus starivlahi
Roncus strahor
Roncus svanteviti
Roncus svarozici
Roncus svetavodae
Roncus talason
Roncus timacensis
BRANCHIOPODA
RED
PORODICA
Leptestheriidae
VRSTA
Nauni naziv
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
Eoleptestheria spinosa
Imnadia banatica
DIPLOSTRACA
Limnadiidae
Imnadia cristata
Imnadia pannonica
CHILOPODA - STONOGE
RED
PORODICA
VRSTA
Nauni naziv
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
Lithobius lakatnicensis
LITHOBIOMORPHA
Lithobiidae
Lithobius trebinjanus
DIPLOPODA - STONOGE
RED
PORODICA
VRSTA
Nauni naziv
Apfelbeckia
lendenfeldi miraculosa
CALLIPODIDA
Schizopetalidae
Apfelbeckia
subterranea
Apfelbeckia
wohlberedti
CHORDEUMATIDA
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
Serbosoma crucis
Serbosoma kucajensis
Serbosoma
lazarevensis
Serbosoma zagubicae
Svarogosoma
bozidarcurcici
Craspedosomatidae
Dyocerosoma
drimicum
Haaseidae
Haasea intermedia
Lamellotyphlus sotirovi
Leptoiulus
(Lamelloiulus)
ivanjicae
Serboiulus deelemani
JULIDA
Julidae
Serboiulus lucifugus
Typhloiulus
(Typhloiulus) albanicus
Typhloiulus
(Typhloiulus) nevoi
Typhloiulus
(Typhloiulus) serborum
POLYDESMIDA
Polydesmidae
Brachydesmus
(Absurdodesmus)
jalzici
Brachydesmus
(Brachydesmus)
herzegowinensis
serbicus
Brachydesmus
(Brachydesmus)
herzegowinensis
Brachydesmus
(Brachydesmus)
troglobius
Brachydesmus
(Stylobrachydesmus)
avalae
Brachydesmus
(Stylobrachydesmus)
pancici
Polydesmus
(Nomarchus)
undeviginti
ENTOGNATHA
RED
COLLEMBOLA
PORODICA
Entomobryidae
VRSTA
Nauni naziv
Drepanura deliblatica
Entomobrya
djerdapensis
Entomobrya pazaristei
Heteromurus uzicenzis
Pseudosinella
ivanjicae
Pseudosinella
problematica
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
Sinella pulcherrima
yugoslavica
Hypogastruridae
Bonetogastrura
cavicola
Hypogastrura sigillata
Subisotoma variabilis
psammophila
Isotomidae
Tetracanthella
syringae
Neanuridae
Trojanura mirocensis
Hymenaphorura
uzicensis
Onychiurus pancici
Onychiurus ravanicae
Onychiuridae
Onychiurus
tetragrammatus
serbicus
Onychiurus trojan
Onychiurus zloti
Protaphorura
zlatiborensis
Sminthuridae
Arrhopalites zloti
Bourletiella albanica
angelipunctata
Bourletiella
quadrangulata
Megalothorax remyi
Serbiella curcici
DIPLURA
Campodeidae
Plusiocampa denisi
INSECTA - INSEKTI
RED
COLEOPTERA
(TVRDOKRILCI)
PORODICA
VRSTA
Nauni naziv
Anommatus mixtus
Bothrideridae
Anommatus serbicus
Carabidae (truljci)
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
relictum
Carabus
(Archicarabus)
montivagus velepiticus
Carabus
(Archicarabus)
nemoralis
pseudomontivagus
Carabus
(Chaetocarabus)
intricatus
montenegrinus
Carabus
(Chaetocarabus)
intricatus starensis
Carabus (Eucarabus)
ulrichii arrogans
Carabus (Eucarabus)
ulrichii ceremosnjensis
Carabus (Eucarabus)
ulrichii fabrizioi
Carabus (Eucarabus)
ulrichii fastuosus
Carabus (Eucarabus)
ulrichii gornjakensis
Carabus (Eucarabus)
ulrichii kucajensis
Carabus (Eucarabus)
ulrichii nastasi
Carabus (Eucarabus)
ulrichii pernix
Carabus (Eucarabus)
ulrichii
pseudoarrogans
Carabus (Eucarabus)
ulrichii rhilensis
Carabus (Eucarabus)
ulrichii transdiernae
Carabus (Eucarabus)
ulrichii werneri
Carabus
(Megodontus) caelatus
sarajevoensi
Carabus
(Megodontus)
croaticus babinjensis
Carabus
(Megodontus)
croaticus bosiljcici
Carabus
(Megodontus)
croaticus kraetschmeri
Carabus
(Megodontus)
croaticus ljubetensis
Carabus
(Megodontus)
violaceus azurescens
Carabus
(Megodontus)
violaceus krajnensis
Carabus
(Megodontus)
violaceus merditanus
Carabus
(Megodontus)
violaceus rilvensis
Carabus
(Megodontus)
violaceus
scombrosensis
Carabus
(Megodontus)
violaceus scordiscus
Carabus
(Megodontus)
violaceus
shardaghensis
Carabus
(Megodontus)
violaceus shljebensis
Carabus
(Morphocarabus)
kollari semetricus
Carabus
(Morphocarabus)
curtulus
Carabus
(Morphocarabus)
curtulus cerensis
Carabus
(Morphocarabus)
curtulus koshanini
Carabus
(Morphocarabus)
curtulus tarensis
Carabus
(Morphocarabus)
praecellens
Carabus
(Morphocarabus)
scheidleri versicolor
Carabus
(Morphocarabus)
scheidleri simulator
Carabus
(Pachystus)hungaricus
frivaldskzanus
Carabus (Tachypus)
cancellatus apfelbecki
Carabus (Tachypus)
cancellatus balcanicus
Carabus (Tachypus)
cancellatus hypsobius
Carabus
(Trachycarabus)
scabriusculus bulgarus
Curcicia bolei
Deltomerus
(Deltomerus) nopcsai
Deltomerus
(Paradeltomerus)
paradoxus paradoxus
Dicropterus
brevipennis serbicus
Duvalius
(Biharotrechus) reufi
Duvalius (Duvalius)
leonhardi matejkai
Duvalius (Duvalius)
sturanyi
Duvalius
(Neoduvalius)
guidononveilleri
Harpalus serbicus
Javorella javorensis
Javorella suvoborensis
Molops (Molops)
albanicus
Molops (Molops)
alpestris
Molops (Molops)
alpestris imitator
Molops (Molops)
alpestris vlasuljensis
Molops (Molops)
apfelbecki
Molops (Molops)
curtulus cakorensis
Molops (Molops)
osmanlis
Molops (Molops)
piceus balcanicus
Molops (Molops)
robustus parallelus
Molops (Molops)
robustus robustus
Molops (Molops)
rufipes klisuranus
Molops (Molops)
rufipes rufipes
Molops (Molops) rufus
Molops (Molops)
simplex simplex
Molops
(Stenochoromus)
montenegrinus
koprivnikensis
Nebria (Alpaeus)
attemsi
Nebria (Alpaeus)
bosnica prokletiensis
Nebria (Alpaeus)
bosnica sturanyi
Nebria (Alpaeus) dahlii
velebitica
Nebria (Alpaeus)
ganglbaueri
ganglbaueri
Nebria (Alpaeus)
speiseri
Nebria (Alpaeus)
telekiana
Omphreus
(Omphreus) bischoffi
Omphreus
(Omphreus) gracilis
Omphreus
(Omphreus) morio
albanicus
Omphreus
(Omphreus) morio
serbicus
Omphreus
(Omphreus)
ovcarensis
Omphreus
(Omphreus)
serbooccidentalis
Paraduvalius
devojensis
Paraduvalius
georgevitchi
Paraduvalius
stankovitchi
Paraduvalius winkleri
Pheggomisetes
globiceps
Pheggomisetes ninae
Poecilus (Poecilus)
rebeli
Pterosichus
(Pterostichus)
lumensis ljubetensis
Pterostichus
(Feronidius) serbicus
Pterostichus
(Platypterinus)
ottomanus ottomanus
Pterostichus
(Pterostichus) pentheri
Pterostichus
(Pterostichus) reiseri
Rascioduvalius cvijici
Rascioduvalius
stopicensis
Rascioduvalius
zlatiborensis
Serboduvalius
dragacevensis
Serboduvalius
starivlahi
Synuchidius
ganglbaueri
Tapinopterus
(Tapinopterus)
kaufmanni winkleri
Tapinopterus
(Tapinopterus)
kaufmanni kaufmanni
Tapinopterus
(Tapinopterus) miridita
miridita
Trechus (Trechus)
irenis
Trechus albanicus
Trechus babinjensis
Trechus cardioderus
transdanubiensis
Trechus centralis
Trechus kobingeri
Trechus priapus
medius
Trechus priapus
serbicus
Trechus pulchellus
koprivnicensis
Trechus pulchellus
ventriosus
Trechus subnotatus
ljubetensis
Zabrus (Pelor)
albanicus albanicus
Zabrus (Pelor)
albanicus latifianus
Zabrus (Pelor)
angusticollis
Zabrus (Pelor)
balcanicus
rhodopensis
Cerambycidae
(striibube)
Cerambyx cerdo
Hrastova
striibuba
Exocentrus stierlini
Morimus funereus
Bukova
striibuba
Pedestredorcadion
ljubetense
Pilemia tigrina
Rosalia alpina
Theophilea
subcylindricollis
Cetoniidae
Osmoderma eremita
Adalia bipunctata
Coccinellidae
(bubamare)
Anatis ocellata
Exochomus
quadripustulatus
Cucujidae
Cucujus cinnaberinus
Alpska
striibuba
balcanicus
Otiorhynchus
(Cryphiphoroides)
ganglbaueri
Otiorhynchus
(Cryphiphoroides)
mendax
Otiorhynchus
(Elechranus) relictus
Otiorhynchus
(Elechranus)
splendidus
Otiorhynchus
(Ergiferanus)
kopaonicensis
Otiorhynchus
(Ergiferanus) solitarius
Otiorhynchus
(Ergiferanus)
tanycerus
Otiorhynchus
(Mesaniomus)
cirrhocnemis
Otiorhynchus
(Mesaniomus)
prisrensis
Otiorhynchus
(Otiolehus) inunctus
Otiorhynchus
(Pendragon) serbicus
Otiorhynchus
(Pirostovedus)
bosnicus obtusidens
Otiorhynchus
(Prilisvanus) albanicus
albanicus
Otiorhynchus
(Prilisvanus) albanicus
torosus
Otiorhynchus
(Prilisvanus)
cymophanus
Otiorhynchus
(Prilisvanus) lumensis
Otiorhynchus
(Prilisvanus)
malissorum
Otiorhynchus
(Provadilus) liliputanus
Otiorhynchus
(Stupamacus) krueperi
armipes
Otiorhynchus
(Stupamacus)
macedonicus
conorhynchus
Otiorhynchus
(Stupamacus)
shardaghensis
Phyllobius
(Metaphyllobius)
ganglbaueri
Plinthus
(Plinthomeleus)
dardanicus
Plinthus (Plinthus)
setosus
Sciaphobus
(Neosciaphobus)
balcanicus
Sciaphobus
(Neosciaphobus)
scheibeli
Ubychia ellipsoidalis
Dynastidae
Oryctes nasicornis
Graphoderus
bilineatus
Dytiscidae
Potamonectus
macedonicus
Leiodidae
Bathyscidius
comottiorum
Bathyscidius serbicus
Kosaniniella javorensis
Magdelainella
(Magdelainella)
serbica
Magdelainella
(Magdelainella)
hussoni
Magdelainella
(Magdelainella)
nonveilleri
Magdelainella
Nosoroac
(Magdelainella)
orientalis
Magdelainella
(Derveniella)
stevanovici
Magdelainella
bozidarcurcici
Magdelainella hussoni
Magdelainella
milojebrajkovici
Magdelainella
mucanjensis
Magdelainella
nikolateslai
Magdelainella winkleri
Magdelainella
zivojindjordjevici
Pholeuonopsis cvijici
Pholeuonopsis
(Pholeuonopsis)
magdelainei
Pholeuonopsis
zlatiborensis
Proleonhardella
hirtella
Remyella javorensis
Remyella raskae
Serboleonhardella
remyi
Remyella scaphoides
borensis
Remyella scaphoides
droveniki
Remyella scaphoides
hussoni
Remyella scaphoides
propiformis
Remyella scaphoides
scaphoides
Lucanidae (jelenci)
Lucanus (Lucanus)
cervus
Jelenak
Scarabaeidae
Onthophagus
(Furconthophagus)
furcatus
Mali balegar
Nanophthalmus
nonveilleri
Nanophthalmus
serbicus
Scydmaenidae
Ablepton jugatus
Ablepton tumanense
Leptomastax
mehadiensis
cisdanubiensis
Silphidae
Necrodes littoralis
Nicrophorus
germanicus
Staphylinidae
(kratkokrilci)
Amauronyx caudatus
Bryaxis blacensis
Bryaxis beroni
Dicentrius stevanovici
Egeotyphlus
(Egeotyphlus) zecevici
Lathrobium
anophthalmum
anophthalmum
Lathrobium
anophthalmum
stolense
Lathrobium bosnicum
obenbergeri
Lathrobium coecum
Lathrobium cooteri
Lathrobium gracilior
Lathrobium graniticole
Lathrobium hlavaci
Lathrobium irenae
Lathrobium
kopaonicanum
Lathrobium knirschi
Lathrobium matilei
Lathrobium ovcarense
Lathrobium scardicum
Leptusa jeanneli
Leptusa kosmajensis
Leptusa serbica
Ophthalmoniphetodes
suvae
Protamaurops
serbicus
Tenebrionidae
DIPTERA (DVOKRILCI)
Psychodidae
Tentyria frivaldszkii
Mormia (Mormia)
ivankae
Panimerus serbicus
Syrphidae (osolike
muve)
Anasimyia contracta
Arctophila superbiens
Chalcosyrphus piger
Chalcosyrphus rufipes
Chalcosyrphus valgus
Chamaesyrphus
escorialensis
Cheilosia balkana
Cheilosia alba
Cheilosia griseifacies
Cheilosia insignis
Cheilosia melanura
rubra
Cheilosia schnabli
Chrysotoxum lineare
Epistrophella coronata
Eumerus argyropus
Eumerus basalis
Eumerus sinuatus
Eumerus tauricus
Heringia larusi
Lejops vittata
Melanogaster
curvistylus
Merodon crassifemoris
Merodon desuturinus
Merodon
haemorrhoidalis
Orthonevra gemmula
Orthonevra montana
Pipizella zloti
Psarus abdominalis
Psilota nana
Sphegina sublatifrons
Sphiximorpha
binominata
Sphiximorpha
subsessilis
Trichopsomyia lucida
Baetis melanonyx
Baetidae
Baetis pavidus
EPHEMEROPTERA
(JEDNODNEVKE)
HYMENOPTERA
(OPNOKRILCI)
Heptageniidae
Epeorus
yougoslavicus
Palingeniidae
Palingenia longicauda
Neurocrassus serbicus
Braconidae
Orgilus vasici
Chalcididae
Neochalcis osmicida
Encyrtidae
Amicroterys
jugoslavicus
Formica (Formica) rufa
Formicidae (mravi)
Myrmica sabuleti
Myrmica scabrinodis
Mutillidae
Myrmosa moesica
Pteromalidae
Nedinotus
beogradensis
Rii umski
mrav
Halticopterella slavica
Torymidae
LEPIDOPTERA
(LEPTIRI)
Hesperiidae (leptiri skelari)
Lycaenidae
Megastigmus synophri
Pyrgus sidae
Lipicina
hesperida
Pyrgus andromedae
Alpijska
hesperida
Spialia phlomidis
Srebrna
hesperida
Glaucopsyche (Iolana)
Pucavac
iolas
Lycaena dispar
Veliki dukat
Maculinea alcon
Mali pegavac
Maculinea arion
Veliki pegavac
Plebeius (Aricia)
anteros
Alpijski plavac
Plebeius (Plebeius)
argyrognomon
Blistavi plavac
Plebeius (Vacciniina)
optilete
Borovniar
Polyommatus eroides
Planinski
plavac
Duicin plavac
Satyrium acaciae
Mali repkar
Satyrium w-album
umski repkar
Nymphalidae
Thecla betulae
Brezov dukat
Apatura ilia
Mali prelivac
Apatura iris
Modri prelivac
Apatura metis
Panonski
plavac
Biserna
sedefica
Boloria (Clossiana)
titania
Titania
Brenthis ino
Inova sedefica
Coenonympha
gardetta
Alpijska
cenonimfa
Erebia alberganus
Staroplaninska
erebija
Erebia gorge
Zagasita
erebija
Erebia manto
Prokletijska
erebija
Erebia orientalis
Samotna
erebija
Erebia rhodopensis
Rodopska
erebija
Esperarge climene
Timoki
reetkar
Euphydryas maturna
uti arenac
Hipparchia
(Parahipparchia)
volgensis
Balkanska
hiparhija
Limenitis populi
Veliki topolnjak
Lopinga achine
Draganin oka
Melanargia larissa
Balkanska
ah-tabla
Melitaea aurelia
Zlatni arenac
Melitaea diamina
Mrki arenac
Nymphalis antiopa
Kraljevski plat
Nymphalis vaualbum
Mrki
mnogobojac
Nymphalis
xanthomelas
utonogi
mnogobojac
Polygonia egea
Vojiniar
Satyrus ferula
Veliki satir
Papilio machaon
Lastin repak
Parnassius apollo
Apolon
Parnassius
mnemosyne
Mnemozine
Zerynthia polyxena
Uskrnji leptir
Colias caucasica
Kavkaski
potar
Colias myrmidone
Zanovetak
Euchloe (Euchloe)
ausonia
ipkasti belac
Leptidea morsei
Frukogorski
belac
Pieris brassicae
Veliki kupusar
Myrmeleontidae
(mravlji lavovi)
Ascalaphidae
ORTHOPTERA
(PRAVOKRILCI)
Palpares libelluloides
Libelloides macaronius
Acrida ungarica
ungarica
Acrididae
(skakavci)
Mediteranski
mravlji lav
Panonski
skakavac
Chorthippus oschei
Chrysochraon dispar
Stethophyma grossum
Bradyporidae (zrikavci)
Callimenus
macrogaster
Empusidae
Empusa fasciata
Myrmecophilidae
(popci mravoljupci)
Myrmecophilus
nonveilleri
Phaneropteridae
(zrikavci)
Rhaphidophoridae
(peinski zrikavci)
Andreiniimon nuptialis
Poecilimon ornatus
Troglophilus serbicus
Troglophilus
brevicauda
ubasta
bogomoljka
Gampsocleis
abbreviata
Gampsocleis glabra
Onconotus servillei
Pholidoptera aptera
aptera
Pholidoptera
Tettigonidae (zrikavci) transsylvanica
Platycleis (Montana)
montana milae
Platycleis (Tessellana)
veyseli
Saga pedo
Tettigonia cantans
Nemoura cambrica
Protonemura lateralis
Nemouridae
Protonemura meyeri
Protonemura praecox
PLECOPTERA
Perlidae
Dinocras
megacephala
Marthamea vitripennis
Taeniopteryx hubaulti
Taeniopterygidae
Taeniopteryx nebulosa
Grabljiva
kobilica
Beraeidae
Beraeodes minutus
Goeridae
Lithax niger
Helicopsychidae
Helicopsyche bacescui
Allogamus auricollis
TRICHOPTERA
Limnephilidae
Drusus discolor
Drusus serbicus
Rhyacophilidae
Rhyacophila obtusa
Uenoidae
Thremma anomalum
MALACOSTRACA
RED
PORODICA
Bogidiellidae
VRSTA
Nauni naziv
Bogidiella skopljensis
Niphargus adbiptus
Niphargus
deelemanae
AMPHIPODA
Niphargidae
Niphargus hrabei
Niphargus stygius
remyi
Niphargus tauri
kragujevensis
Niphargus valachicus
DECAPODA
Astacidae
Astacus astacus
Austropotamobius
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
torrentium
Prethodni
ISOPODA
Proasellus
anophthalmus
serbicus
Asellidae
Proasellus slavus
serbiae
Proasellus slavus zeii
Cirolanidae
Sphaeromides
serbica
Microcharon
profundalis
beranensis
Microparasellidae
Microcharon
profundalis
kosovensis
Microcharon
profundalis
profundalis
Protelsonia
gjorgjevici gjorgjevici
Stenasellidae
Protelsonia
gjorgjevici crmnicus
Trichoniscidae
Alpioniscus
metohicus
Hyloniscus
kopaonicensis
Hyloniscus
kossovensis
Hyloniscus stankovici
Macedoniscus
metohicus
Microtitanethes
licodrensis
Trichoniscoides
mladeni
Trichoniscus
bogovinae
Trichoniscus
bononiensis
Trichoniscus
buturovici
Trichoniscus
licodrensis
Trichoniscus
naissensis
Trichoniscus pancici
Trichoniscus serbicus
Trichoniscus
serboorientalis
Trichoniscus sotirovi
Trichoniscus
timocensis
MOLLUSCA - MEKUCI
BIVALVIA - KOLJKE
RED
UNIONOIDA
PORODICA
Unionidae (rene
koljke)
VRSTA
Nauni naziv
Unio crassus
VRSTA
Srpski naziv
NAPOMENA
Rena koljka
GASTROPODA - PUEVI
RED
PORODICA
VRSTA
Nauni naziv
VRSTA
Srpski naziv
Bythinella drimica
alba
Bythinella nonveilleri
Slatkovodni
pui
Bythinella opaca
luteola
NEOTAENIOGLOSSA
Bythinellidae
Bythinella pesterica
Bythinella
serborientalis
Iglica (Raphica)
illyrica
Lithoglyphus apertus
PULMONATA
Chondrinidae
Chondrina spelta
serbica
Clausiliidae
(vretenca)
Balea (Alinda)
biplicata balcanica
Balea (Alinda)
biplicata pancici
Balea (Alinda)
biplicata urosevici
Slatkovodni
pui
NAPOMENA
Balea (Alinda)
biplicata vlasinensis
Balea (Alinda)
pancici
Balea (Balea)
perversa
Balea (Alinda)
wagneri stojicevici
Laciniaria pygmea
Bulgarica (Bulgarica)
moellendorffi
moellendorffi
Bulgarica (Bulgarica)
moellendorffi banjana
Bulgarica (Pavlovicia)
pavlovici pavlovici
Bulgarica (Pavlovicia)
pavlovici
purpurascens
Bulgarica (Bulgarica)
stolii
Caringera eximia
Herilla bosniensis
bosniensis
Herilla bosniensis
kusceri
Herilla bosniensis
semistriata
Herilla jabucica
excedens
Herilla ziegleri
accedens
Herilla ziegleri
amaliae
Herilla ziegleri
jaeckeli
Herilla ziegleri limana
Herilla ziegleri
rascana
Herilla ziegleri
tarensis
Macedonica
frauenfeldi
occidentalis
Macedonica
frauenfeldi frauenfeldi
Macedonica
frauenfeldi
moellendorffii
Macedonica
frauenfeldi
pavloviciana
Macedonica pirotana
Montenegrina
janinensis sporadica
Vestia (Brabenecia)
ranojevici
Vestia (Vestiella)
roschitzi minima
Vestia (Vestiella)
roschitzi
trigonostoma
Helicigona kollari
Helicigona trizona
balcanica
Helicigona trizona
inflata
Helicigona trizona
ljubetensis
Helicidae
Helix (Helix)
dormitoris hajlensis
Helix (Helix)
dormitoris
kolaschinensis
Helix (Helix)
dormitoris stolacensis
Helix (Helix) vladica
Helicodontidae
Sosia diodonta
Orientalidae
Belgrandiella
bunarbasa
Belgrandiella serbica
Sarajana apfelbecki
driniana
Grossuana euxina
euxina
Grossuana euxina
serbica
Grossuana euxina
remesiana
Orientalina curta
pivensis
Terranigra kosovica
Planorbidae (tanjirasti
Segmentina nitida
barski puevi)
Vertiginidae
Vertigo angustior
PORODICA
VRSTA
Nauni naziv
VRSTA
Srpski naziv
NAPOMENA
VRSTA
Srpski naziv
NAPOMENA
Cernosvitovia
biserialis
Cernosvitovia crnicae
OPISTHOPORA
Lumbricidae
Cernosvitovia dudichi
Cernosvitovia silicata
Dendrobaena
jastrebensis
FUNGI - GLJIVE
RED
AGARICALES
PORODICA
Agaricaceae
VRSTA
Nauni naziv
Battarrea phalloides
(Dicks.) Pers.
Batarea
Amanitaceae
Amanita vittadinii
(Moretti) Sacc.
Kutrava
pupavica
Entolomataceae
Entoloma bloxamii
(Berk. & Broome)
Sacc.
Ljubiastoplava
rudoliska
Hygrocybe
calyptriformis (Berk.
& Broome) Fayod
Ruiasta
vlaznica
Hygrophoraceae
Hygrocybe
Ljuskava
coccineocrenata (P.D.
vlanica
Orton) M.M. Moser
Hygrocybe punicea
(Fr.) P. Kumm.
Velika vlanica
Hygrophorus
Martovka
marzuolus (Fr.) Bres.
Physalacriaceae
Rhodotus palmatus
(Bull.) Maire
Kajsijasta
brestovica
Psathyrellaceae
Panaeolus
semiovatus
Jajasta
(Sowerby) S. Lundell gnojitarica
& Nannf.
Strophariaceae
Psilocybe serbica
M.M. Moser & E.
Horak
Srpska
balegarica
Catathelasma
Carica
imperiale (Fr.) Singer
Tricholomataceae
BOLETALES
Boletaceae
Leucopaxillus
Levkasta
giganteus (Sowerby)
debelonoica
Singer
Boletus dupainii
Boud.
Sjajnocrveni
vrganj, dipenov
vrganj
Kraljevka
Boletus
rhodoxanthus
(Krombh.) Kallenb.
utocrveni
vrganj
utonogi dedica
Phylloporus
rhodoxanthus
(Schwein.) Bres.
Listiava
vrganjica
Strobilomyces
strobilaceus (Scop.)
Berk.
Crna upavica,
kutrava
vrganjica
Geastraceae
Geastrum schmidelii Patuljasta
Vittad.
zvezdica
Miriostoma,
Myriostoma coliforme
bronzana
(Dicks.) Corda
zvezdica
PEZIZALES
Pezizaceae
Sarcosphaera
coronaria (Jacq.) J.
Schrt.
Ljubiasta
tulipanica
PHALLALES
Phallaceae
Mutinus canninus
Pasiji strak,
(Huds.) Fr.
psea
bestidnica
Fomitopsidaceae
Fomitopsis rosea
(Alb. & Schwein.) P.
Karst.
Meruliaceae
Podoscypha
multizonata (Berk. & Karanfilka
Broome) Pat.
POLYPORALES
Ruiasta
kopitnica
Hapalopilus croceus
(Pers.) Donk
Polyporaceae
Polyporus umbellatus
Jelenovo uvo
(Pers.) Fr.
Albatrellaceae
Albatrellus ovinus
(Schaeff.) Kotl. &
Pouzar
Ovje vime
Hericium alpestre
Pers.
Jelova brada
Hericium cirrhatum
(Pers.) Nikol.
koljkasta
igliarka
Hericium coralloides
Bukova brada
(Scop.) Pers.
RUSSUALES
Hericiaceae
Hericium erinaceus
(Bull.) Pers.
Medvea glava
Pycnoporellus
alboluteus (Ellis &
Everh.) Kotl. &
Pouzar
Scutiger pes-caprae
(Pers.) Bondartsev & Maglen
Singer
LICHENES - LIAJEVI
RED
AGYRIALES
PORODICA
Agyriaceae
LECANOROMYCETIDAE Coniocybaceae
LECANORALES
VRSTA
Nauni naziv
Trapeliopsis wallrothii
(Florke ex Spreng.)
Hertel & Gotth.
Schneid.
Sclerophora
peronella (Ach.) Tibell
Leprocaulon
microscopicum (Vill.)
Gams
Parmeliaceae
Alectoria sarmentosa
(Ach.) Ach.
Cetrelia cetrarioides
(Delise ex Duby) W.L.
Culb. & C.F. Culb.
Evernia divaricata (L.)
Ach.
Hypogymnia vittata
(Ach.) Parrique
Letharia vulpina (L.)
Hue
Menegazzia
terebrata (Hoff m.) A.
Massal.
Parmotrema
chinense (Osbeck)
Hale & Ahti
Tuckneraria laureri
(Kremp.) Randlane &
VRSTA
Srpski naziv
NAPOMENA
A. Thell
Usnea longissima
(Kremp.) Randlane &
A. Thell
Usnea scabrata Nyl.
LICHINALES
Sphaerophoraceae
Sphaerophorus
globosus (Huds.)
Vain.
Lichinaceae
Lempholemma
polyanthes (Bernh.)
Malme
Graphidaceae
Graphis elegans
(Borrer ex Sm.) Ach.
Thelotremataceae
Thelotrema
lepadinum (Ach.)
Ach.
OSTROPALES
PELTIGERALES
Collema fragrans
(Sm.) Ach.
Collema nigrescens
(Huds.) DC.
Collemataceae
Leptogium
hildenbrandii (Garov.)
Nyl.
Leptogium
saturninum (Dicks.)
Nyl.
Leptogium
teretiusculum (Wallr.)
Arnold
Lobariaceae
Lobaria amplissima
(Scop.) Forssell
Lobaria scrobiculata
(Scop.) DC.
Nephromataceae
Nephroma bellum
(Spreng.) Tuck.
Fuscopannaria
saubinetii (Mont.)
P.M. Jorg.
Pannariaceae
Moelleropsis
nebulosa (Hoff m.)
Gyeln.
Pannaria rubiginosa
(Ach.) Bory
Peltigera collina
(Ach.) Schrad.
Peltigeraceae
Peltigera malacea
(Ach.) Funck
Solorina spongiosa
(Sm.) Anzi
Anaptychia crinalis
(Schleich.) Vzda
Heterodermia
speciosa (Wulfen)
Trevis.
TELOSCHISITALES
Physciaceae
VERRUCARIALES
Verrucariaceae
Normandina
PORODICA
VRSTA
Nauni naziv
ANDREAELES
Andraceae
Andreaea rothii F.
Weber & D. Mohr
BRYALES
Messiaceae
Meesia triquetra
(Hook. & Taylor)
ngstr.
BUXBAUMIALES
Buxbaumiaceae
Buxbaumia viridis
(DC.) Brid. ex Moug.
& Nestl.
Funariaceae
Entostodon
hungaricus (Boros)
Loeske
Pyramidula tetragona
(Brid.) Brid.
FUNARIALES
Splachnum
sphaericum Hedw
Splahnaceae
HYPNALES
Brachytheciaceae
JUNGERMANNIALES
Scapaniaceae
Tayloria froelichiana
(Hedw.) Mitt. ex
Broth.
Tomentypnum nitens
(Hedw.) Loeske
Scapania aequiloba
(Schwgr.) Dumort
Scapania lingulata H.
Buch
VRSTA
Srpski naziv
NAPOMENA
Trichocoleaceae
Trichocolea
tomentella (Ehrh.)
Dumort.
LEUCODONTALES
Anomodontaceae
Anomodon rugelii
(Mll. Hal.) Keissl.
MARCHANTIALES
Aytoniaceae
Mannia fragrans
(Balb.) Frye & L.
Clark
Orthotrichum
philibertii Venturi
ORTHOTRICHALES
Orthotrichaceae
Orthotrichum
scanicum Grnvall
POTTIALES
Encalyptaceae
Pottiaceae
Encalypta serbica
Kati
Aloina obliquifolia (C.
Mull.) Broth.
Anoectangium
sendtnerianum Bruch
& Schimp.
Hilpertia velenovskyi
(Schiffn.) R. H.
Zander
Pterygoneurum
compactum
Pterygoneurum
lamellatum (Lindb.)
Jur.
Pterygoneurum
subsessile (Brid.) Jur.
Timmiella anomala
(Bruch & Schimp.)
Limpr.
SELIGERALES
Seligeriaceae
Trochobryum
carniolicum Breidl. &
Beck
SPHAGNALES
Sphagnaceae
Sphagnum sp.
****
PTERIDOPHYTA - PAPRATNJAE
RED
EQUISETALES
PORODICA
Equisetaceae
(rastavii)
FILICALES
VRSTA
Nauni naziv
VRSTA
Srpski naziv
Gospina kosa,
devojaka kosa
Adianthaceae
Notholaena
Pljevika
maranthae (L.) Desv.
Aspleniaceae
Dryopteridaceae
Asplenium
adulterinum Milde
subsp. adulterinum
Sleznica
Dryopteris affinis
(Lowe) FraserJenkins subsp.
borreri (Newman)
Fraser-Jenkins
Dryopteris cristata
(L.) A. Gray
Dryopteris dilatata
(Hoffm.) A. Gray
Dryopteris
submontana (FraserJenkins & Jermy)
Fraser-Jenkins
eljasta paprat
NAPOMENA
Polystichum braunii
(Spenner) Fee
Phegopteris
connectilis (Michx.)
Watt
Thelypteridaceae
Oreopteris
limbosperma
(Bellardii ex All.) J.
Holub
Gorska paprat
Thelypteris palustris
Schott subsp.
palustris
Barska paprat
Cystopteris alpina
(Lam.) Desv.
Woodsiaceae
Cystopteris montana
(Lam.) Desv.
Matteucia
Nojeva paprat
struthiopteris (L.) Tod.
Diphasiastrum
Alpska preica
alpinum (L.) J. Holub
LYCOPODIALES
Lycopodiaceae
(preice)
Diphasiastrum
complanatum (L.) J.
Holub
Spljotena
preica
Lycopodium
annotinum L. subsp. Lanjska preica
annotinum
Lycopodium clavatum
Preica
L. subsp. clavatum
MARSILEALES
Marsileaceae
Marsilea quadrifolia
L.
etvorolisna
vodena paprat,
raznorotka
OPHIOGLOSSALES
Ophioglossaceae
Botrychium
multifidum (S. G.
Gmelin) Rupr.
Razdeljeni
papratnik
SPERMATOPHYTA - SEMENJAE
RED
PORODICA
VRSTA
Nauni naziv
ARISTOLOCHIALES
Aristolochiaceae
Aristolochia
merxmuelleri Greuter
& E. Mayer
CAMPANULALES
Asteraceae
(Composite)
(glavoike)
VRSTA
Srpski naziv
Hajduka trava
kralja
Aleksandra
NAPOMENA
Artemisia pancicii
Paniev pelen
Danihelka & Marhold
Carduus
ramosissimus Pani
Centaurea
derventana Vis. &
Pani
Centaurea finazzeri
Adamovi
Centaurea graeca
Griseb.
Centaurea
melanocephala
Pani
Centaurea ognjanoffii
Urum.
Centaurea orientalis
L.
Centaurea scabiosa
L. subsp. sadleriana
(Janka) Ascherson &
Graebner
Centaurea tauscheri
A. Kerner
Cirsium boujartii
(Piller & Mitterp.)
Schultz-Bip. subsp.
boujartii
Cirsium
brachycephalum
Juratzka
Slatinska
palamida
Cirsium
heterophyllum (L.) Hill
Cirsium
Panieva
heterotrichum Pani palamida
Cirsium tymphaeum
Hausskn.
Cirsium waldsteinii
Rouy
Crepis baldaccii
Halcsy subsp.
albanica Jv.
Crepis bertiscea Jv.
Crepis macedonica
Kitanov
Crepis pannonica
(Jacq.) K. Koch
subsp. pannonica
Doronicum
hungaricum
Reichenb. fil.
Maarski
veprovac
Doronicum orientale
Hoffm.
Erigeron epiroticus
(Vierh.) Halcsy
Galatella villosa (L.)
Reichenb. fil.
Helichrysum
arenarium (L.)
Moench subsp.
arenarium
Pearsko
smilje
Helichrysum DC.
plicatum subsp.
plicatum
Hieracium
albopellitum (Zahn)
Niketi
Hieracium
amphithales K. Mal
& Zahn
Hieracium
andrasovszkyi Zahn
subsp. cremnophilum
O. Behr, E. Behr &
Zahn
Hieracium
andrasovszkyi Zahn
subsp. doerfleri
Hayek & Zahn
Hieracium
andrasovszkyi Zahn
subsp. kobilicanum
O. Behr, E.Behr &
Zahn
Hieracium auritum
Arv.-Touv.
Hieracium balkanum
Pani
Hieracium
bertisceum Niketi
Hieracium bifidum
Hornem. subsp.
pallescentisimile O.
Behr, E. Behr & Zahn
Hieracium bifidum
Hornem. subsp.
stolanum Zahn
Hieracium bjeluschae
K. Mal & Zahn
subsp.
tommasiniiforme
Schaeffer & Zahn
Hieracium
bulgaricum Freyn
Hieracium
bupleuroides C. C.
Gmelin subsp.
malacosericeum
Rech. fil. & Zahn
Hieracium
coloriscapum
Rohlena & Zahn
subsp.
stenopyllophorum O.
Behr, E. Behr & Zahn
Hieracium djimilense
Boiss. & Balansa
subsp.
brachytrichoiphyes O.
Behr, E. Behr & Zahn
Hieracium djimilense
Boiss. & Balansa
subsp. cordatifrons
Zahn
Hieracium
durmitoricum
(Rohlena & Zahn)
Niketi
Hieracium
erythrocarpum Peter
subsp.
aculeatissimum Zahn
Hieracium
erythrocarpum Peter
subsp. kurvalae
Rech. fil. & Zahn
Hieracium gaudryi
Boiss. & Orph. subsp.
cernyanum Hayek &
Zahn
Hieracium gaudryi
Boiss. & Orph. subsp.
hayekianum Drfler &
Zahn
Hieracium
grossianum Zahn
subsp. schefferianum
Zahn
Hieracium guentheribeckii Zahn subsp.
portentosum Hayek &
Zahn
Hieracium
guglerianum Zahn
subsp. telekianum
Kmmerle & Zahn
Hieracium heldreichii
Boiss. subsp.
pseudopilosissimum
Zahn
Hieracium jankae R.
Uechtr. subsp.
marmoreiforme Zahn
Hieracium jurassicum
Griseb. subsp.
papyraceum (Zahn)
NN
Hieracium
macrodontoides
(Zahn) Zahn subsp.
gigantophyllum Zahn
Hieracium
markovanum Arv.Touv.
Hieracium
marmoreum Pani &
Vis. subsp.
marmoreum
Hieracium
marmoreum Pani &
Vis subsp. pavlovicii
Ngeli & Peter
Hieracium murorum
L. subsp. bistricense
Zahn
Hieracium murorum
L. subsp.
valdecordatum Zahn
Hieracium
naegelianum Pani
subsp. ljubotenicum
O. Behr, E.Behr &
Zahn
Hieracium oxyodon
Fr. subsp. oxyodon
Hieracium pannosum
Boiss. subsp.
doerflerianum Hayek
& Zahn
Hieracium pannosum
Boiss. subsp.
eumecobracchion
Hayek
Hieracium pannosum
Boiss. subsp.
trojanum Zahn
Hieracium pichleri A.
Kerner subsp.
adamovicii Sagorski
& Zahn
Hieracium pichleri A.
Kerner subsp.
chromoneurum Zahn
Hieracium praecox
Schultz-Bip. subsp.
basilacistum Rech. fil.
& Zahn
Hieracium
pseuderiopus Zahn
subsp. nikolae Zahn
Hieracium
pseudobifidum Schur
subsp. caesiopictum
(Zahn) Zahn
Hieracium
pseudobifidum Schur
subsp. zljebense
(Zahn) Zahn
Hieracium
pseudosparsum Zahn
Hieracium
racemosum Willd.
subsp. chaetotrichum
Zahn
Hieracium
racemosum Willd.
subsp.
semigrisescens Zahn
Hieracium schefferi
Rech. & Zahn
Hieracium
scheppigianum Freyn
subsp.
scheppigianum
Hieracium
sericophyllum Nejeff
& Zahn subsp.
acropolioscapum
Zahn
Hieracium sparsum
Friv. subsp.
ipekanum Rech. fil. &
Zahn
Hieracium sparsum
Friv. subsp.
livadicanum O. Behr,
E. Behr & Zahn
Hieracium sparsum
Friv. subsp.
pilosifrons Zahn
Hieracium sparsum
Friv. subsp.
staraeplaninae Zahn
Hieracium transiens
(Freyn) Freyn
Hieracium
velenovskyi Freyn
Hieracium
wiesbaurianum R.
Uechtr. subsp.
livadicae O. Behr, E.
Behr & Zahn
Jacobaea othonnae
(Bieb.) C. A. Meyer
Jacobaea pancicii
Panieva
(Degen) Vladimirov &
utenica
Raab-Straube
Klasea lycopifolia
(Vill.) A. Lve & D.
Lve
Klasea radiata
(Waldst. & Kit.) A.
Lve & D. Lve
subsp. radiata
Lactuca aurea (Vis. &
Pani) Stebbins
Lactuca hispida DC.
Leontopodium nivale
(Ten.) Huet ex Hand.Mazz. subsp.
Runolist
alpinum (Cass.)
Greuter
Leontopodium nivale
(Ten.) Huet ex Hand.Mazz. subsp. nivale
Podospermum
purpureum (L.) W. D.
J. Koch & Ziz
Petasites doerfleri
Hayek
Rhaponticoides
alpina (L.) M. V.
Agab. & Greuter
Saussurea alpina (L.)
DC. subsp. alpina
Scorzonera villosa
Scop. subsp. villosa
Senecio scopolii
Hoppe & Hornsch.
subsp. scopolii
Senecio umbrosus
Waldst. & Kit.
ablja trava
Tanacetum larvatum
(Pant.) Hayek
Tragopogon
floccosus Waldst. et
Kit.
Campanulaceae
(zvonii)
Campanula
calycialata V.
Ranelovi &
Zlatkovi
Campanula scutellata
Griseb.
Campanula
secundiflora Vis. &
Pani
Campanula
thyrsoides L. subsp. uti zvoni
thyrsoides
Edraianthus serbicus
(Ker.) Petrovi
Legousia falcata
(Ten.) Fritsch
Legousia hybrida (L.)
Delarbre
Symphyandra
wanneri (Rochel)
Heuffel
Aquifoliaceae
Ilex aquifolium L.
Buxaceae
Buxus sempervirens
L.
Caryophyllaceae
(karanfili)
Cerastium dinaricum
Beck & Szysz.
Zelenika,
boikovina
CELASTRALES
CENTROSPERMAE
Cerastium
neoscardicum Niketi
Dianthus behriorum
Bornm.
Dianthus diutinus Kit.
Pearski
karanfil
Dianthus
giganteiformis Borbas
subsp. kladovanus
(Degen) So
Dianthus moesiacus
Vis. & Pani
Dianthus
monadelphus Vent.
subsp. pallens (Sm.)
Greuter & Burdet
Dianthus nitidus
Waldst. & Kit. subsp.
lakusicii T. Wraber
Dianthus scardicus
Wettst.
Dianthus serotinus
Waldst. & Kit.
Divlji karanfil
Dianthus superbus L.
Ibriim karanfil
subsp. superbus
Dianthus
Trocvetni
trifasciculatus Kit.
karanfil
subsp. trifasciculatus
Dianthus viridescens
G. C. Clementi
Dianthus viscidus
Bory & Chaub.
Gypsophila fastigiata
L. subsp. arenaria
Pearski lajer
(Waldst. & Kit.)
Domin
Heliosperma nikolicii
Nikoliev
(Seliger & T. Wraber)
pucavac
Niketi & Stevanovi
Heliosperma oliverae
Niketi & Stevanovi
Heliosperma pusillum
(Waldst. & Kit.)
Hoffmanns subsp.
monachorum Niketi
& Stevanovi
Minuartia bulgarica
(Velen.) Graebner
Minuartia doerfleri
Hayek
Minuartia hirsuta
(Bieb.) Hand.-Mazz.
subsp. frutescens
(Kit.) Hand.-Mass
Saponaria intermedia
Simmler
ekinjasti
pucavac
Silene fabarioides
Hausskn.
Silene multiflora
Mnogocvetni
(Waldst. & Kit.) Pers. pucavac
Silene schmuckeri
Wettst.
Silene skorpilii Velen.
Silene vallesia L.
subsp. graminea (Vis.
ex Reichenb.) Nyman
Viscaria asterias
(Griseb.) Frajman
Bassia sedoides
(Pallas) Ascherson
Bazija
Camphorosma
monspeliaca L.
Chenopodiaceae
(lobode)
Salicornia europea L.
Solnjaa,
caklenjaa
Salsola soda L.
Solnjaa
Suaeda pannonica
Panonska
(G. Beck)
jurica,
Ascherson&Graebner panonska sueda
CONIFERALES
Cupressaceae
Juniperus
foetidissima Willd.
Juniperus sabina L.
Pinaceae
Abies borisii-regis
Mattf.
Picea omorika
(Pani) Purkyne
Panieva
omorika,
omorika
Pinus heldreichii
Christ.
Munika
Bor krivulj
Palasov bor
Cyperaceae (trave
otrice)
Carex limosa L.
Otrica
tresavska
Peronjika
Fimbristylis
bisumbellata
(Forskl) Bubani
Schoenoplectus
mucronatus (L.) Palla
Schoenoplectus
tabernaemontani (C.
C. Gmelin) Palla
Schoenoplectus
triqueter (L.) Palla
DIPSACALES
Cephalaria flava
(Sibth. & Sm.) Szab uti prasko
subsp. flava
Cephalaria
pastricensis Drfler &
Hayek
Dipsacaceae
Knautia pancicii
Szab
Knautia sarajevensis
(G. Beck) Szab
Scabiosa achaeta
Vis. & Pani
Tremastelma
palaestinum (L.)
Janchen
Valerianaceae
Centranthus
longiflorus Steven
subsp. junceus
(Boiss. & Heldr.) I. B.
K. Richardson
Valeriana dioica L.
subsp. dioica
Panieva
udovica
Valerianella muricata
(Steven ex Bieb.) J.
W. Loudon
Arctostaphylos
alpinus (L.) Sprengel
Calluna vulgaris
subsp. vulgaris
Ericaceae
Loiseleuria
procumbens (L.)
Desv.
Rhododendron
ferrugineum L.
ERICALES
Vres, vresak
Rasti
rododendron
Pyrola chlorantha
Swartz
Pyrola media Swartz
Pyrolaceae (kruice)
Pyrola minor L.
subsp. minor
Pyrola rotundifolia L.
FAGALES
Okruglolisna
kruica
Alnus alnobetula
(Ehrh.) Hartig subsp. bunasta joha
alnobetula
Betulaceae
Fagaceae
Betula pubescens
Ehrh. subsp.
carpatica (Willd.)
Ascherson &
Graebner
Fagus sylvatica L.
subsp. orientalis
(Lipsky) Greuter &
Burdet
Maljava breza
Quercus trojana
Makedonski
Webb subsp. trojana hrast, crni cer
GENTIANALES
Apocynaceae
Vinca herbacea
Waldst. et Kit.
Asclepiadaceae
Vincetoxicum
fuscatum (Hornem.)
Reichenb. fil. subsp.
fuscatum
Blackstonia perfoliata
(L.) Hudson subsp. Salani
perfoliata
Blackstonia perfoliata
(L.) Hudson subsp.
Salani
serotina (Koch ex
Reichenb.) Vollmann
Gentiana acaulis L.
Velemun,
Kohova lincura
Gentianaceae
Gentiana dinarica G.
Beck
Gentiana nivalis L.
Gentiana
pneumonanthe L.
subsp. nopcsae (Jv.)
T. Wraber
Swertia perennis L.
Menyanthaceae
Rubiaceae
Pikobojka
Asperula tenella
Heuffel ex Degen
Galium kitaibelianum
Kitajbelov
Schultes & Schultes
broac
fil.
Galium rhodopeum
Velen.
Euphorbia angulata
Jacq.
Euphorbiaceae
(mleike)
GERANIALES
Linaceae
Euphorbia
montenegrina (Bald.)
K. Maly ex Rohlena
Linum elegans
Spruner ex Boiss.
Linum nodiflorum L.
Zygophylaceae
Peganum harmala L.
Zrne, gorska
ruta
Poaceae (trave)
Stipa pulcherrima C.
Kovilje
Koch
Ventenata dubia
(Leers) Cosson
GUTTIFERALES
Hypericaceae
(Gutiferaea)
Hypericum
hyssopifolium Chaix
Hypericum montbretii
Spach
Hypericum
olympicum L.
Alisma gramineum
Lej.
Alismataceae
Caldesia
parnassiifolia (L.)
Parl.
Kaldezijeva
vodena bokvica
Triglochin palustre L.
Juncaginaceae
Triglochin maritimum
Morski trozubac
L.
Groenlandia densa
(L.) Fourr.
Potamogeton x zizii
Koch ex Roth
HELOBIAE
Potamogeton
acutifolius Link
Potamogetonaceae
Potamogeton
nodosus Poiret
Potamogeton
obtusifolius Mert. &
Koch
Potamogeton pusillus
L. subsp. pusillus
Potamogeton
trichoides Cham. &
Schlecht.
Juncus capitatus
Weigel
JUNCALES
Juncaceae
Juncus triglumis L.
subsp. triglumis
LILIFLORAE
Dioscoraceae
Iridaceae (irisi)
Barska gladiola
Pearska
perunika
Iris sibirica L.
Sibirska
perunika
Zakrljala
perunika
Romulea
bulbocodium (L.)
Sebastiani & Mauri
Sisyrinchium
bermudiana L.
Liliaceae (ljiljani)
Adenophora liliifolia
(L.) Ledeb. ex DC.
lezdasti
zvoni,
lezdaa
Allium atroviolaceum
Tamni luk
Boiss.
Allium cyrilli Ten.
Allium ericetorum
Thore
Allium flavum L.
subsp. tauricum
(Besser ex
Reichenb.) K. Richter
Allium fuscum Waldst
Sivosmei luk
& Kit
Allium guttatum
Stevan subsp.
dalmaticum (A.
Kerner ex Janchen)
Stearn
Allium pallens subsp.
tenuiflorum (Ten.)
Stearn
Allium paniculatum L.
subsp. marginatum Metaliasti luk
(Janka) So
Allium rhodopeum
Velen.
Asparagus
pseudoscaber Grec
Asphodeline lutea (L.)
Zlatoglav
Reichenb.
Bulbocodium
versicolor (KerGawler) Sprengel
afranjika
Malo balone
Lilium carniolicum
Bernh. ex Koch
subsp. jankae (A.
Kerner) Hayek
Jankin ljiljan
Ornithogalum
orthophyllum Ten.
subsp. orbelicum
(Velen.) Zahar.
Scilla autumnalis L.
subsp. autumnalis
Jesenja niksica,
pozni zumbul
Scilla litardierei
Poljska niksica
Breistr.
Tulipa hungarica
Borbas
erdapska lala
Tulipa scardica
Bornm.
arplaninska
lala
Malvaceae (slezovi)
Althaea vranjensis
Diklic & Nikolic
Vranjski slez
Kitaibela vitifolia
Willd.
MICROSPERMAE
Orchidaceae
(orhideje)
Coeloglossum viride
(L.) Hartman subsp. Vuji jezik
viride
Corallorrhiza trifida
Chatel.
Koralni koren
Cypripedium
calceolus L.
Gospina
papuica
Dactylorhiza
cordigera (Fries) So Tresavski kaun
subsp. cordigera
Dactylorhiza
cordigera (Fries) So
subsp. bosniaca (G.
Beck) So
Dactylorhiza
incarnata (L.) So
subsp. incarnata
Uskolisni
kaunak
Dactylorhiza
maculata (L.) So
Kaunak pegavi
Dactylorhiza fistulosa
(Moench) Baumann & Majski kaun
Knkele
Dactylorhiza
saccifera (Brongn.)
So
Epipactis atrorubens
Tamnocrvena
(Hoffm.) Besser
kaluarka
subsp. atrorubens
Epipactis atrorubens
(Hoffm. ex Bernh.)
subsp. borbasii (So)
So
Epipactis microphylla
(Ehrh.) Swartz
Epipactis palustris
(L.) Crantz
Barska
kaluarka
Epipogium aphyllum
Nadbrodac
Swartz
Goodyera repens (L.)
Gudijera
R. Br.
Gymnadenia frivaldii Frivaldijev
Hampe ex Griseb.
vranjak
Gymnadenia nigra
(L.) Reichenb.
Crno smilje
Herminium
Maje uho
Smiak
Pelica
Ophrys oestrifera
Bieb.
Makovo uho
arenbubac
mali
Kaunak veliki
Salep, kaunak
Kaun
Orchis pallens L.
Kaunak uti,
jelenjak
Kaunak crveni
Medeni kaunak
Platanthera
chlorantha subsp.
chlorantha (Custer)
Reichenb.
Pseudorchis albida
(L.) A. & D. Lve
subsp. albida
Spiranthes aestivalis
(Poiret) L. C. M.
Zasuak letnji
Richard
Spiranthes spiralis
(L.) Chevall.
Zasuica,
zasuak
Traunsteinera
globosa (L.)
Reichenb.
Hippuridaceae
Hippuris vulgaris L.
Trapaceae
Trapa annosa M.
Jankovi
Moravski oraak
Forsythia europaea
Degen & Bald.
Evropska
forzicija
Fraxinus pallisiae
Wilmott
Dlakavi poljski
jasen
MYRTALES
OLEALES
PANDANALES
Oleaceae
Sparganiaceae
Sparganium natans
L.
Typha minima subsp.
Mali rogoz
minima
Typhaceae
PLANTAGINALES
Plantaginaceae
Typha shuttleworthii
Koch & Sonder
altevortov
rogoz
Plantago
schwarzenbergiana
Schur
varcenbergova
bokvica
Goniolimon incanum
Vraemil
(L.) Hepper
PLUMBAGINALES
Plumbaginaceae
Plumbago europaea Blitvina,
L.
vranjemil
POLYGONALES
Polygonaceae
PRIMULALES
Primulaceae
Polygonum
albanicum Jv.
Anagallis minima (L.)
E. H. L. Krause
Androsace elongata Izduena
L.
muica
Androsace lactea L.
subsp. lactea
Hottonia palustris L.
Rebratica,
vodena
jagorevina
Lysimachia
atropurpurea L.
Crveni protivak
Primula auricula L.
Uasti jaglac
Primula halleri
Honckeny
Soldanella pindicola
Dimonijeva
Hausskn.
pasvica
RANALES
Nympheaceae
Beli lokvanj
Paeonia daurica
Andrews
Muki bour
Paeonia officinalis L.
subsp. banatica
Banatski bour
(Rochel) So
Paeoniaceae (bouri)
Paeonia officinalis L.
subsp. officinalis
Paeonia peregrina
Miller
Kosovski bour
Aconitum anthora L.
Trajnocvetni
jedi
Aconitum toxicum
Reichenb. subsp.
toxicum
Aconitum variegatum
(Fischer ex
Reichenb.) Gotz
Jedi
subsp. nasutum
(Fischer ex
Reichenb.) Gotz
Adonis vernalis L.
Gorocvet
Anemone apennina
L.
Apeninska
breberina
Anemone sylvestris
L.
umska sasa,
ovje runo
Aquilegia grata F.
Maly ex Zimmeter
Aquilegia pancicii
Degen
Ceratocephala
falcata (L.) Pers.
subsp. falcata
Ceratocephala
testiculata (Crantz)
Roth
Clematis alpina (L.)
Miller subsp. alpina
Alpska pavit
Consolida
uechtritziana (Huth)
So
Eranthis hiemalis (L.)
Kukurjak, titra
Salisb.
Helleborus
purpurascens Waldst.
& Kit.
Pulsatilla alpina (L.)
Delarbre subsp.
apiifolia (Scop.)
Nyman
Pulsatilla montana
(Hoppe) Reichenb.
Planinska sasa
Pulsatilla pratensis
(L.) Miller
Livadska sasa
Krupnocvetna
Rhamnus pumila
Turra
RHAMNALES
Rhamnaceae
RHOADALES
Brassicaceae
Alyssum
(Crucifera) (krstaice) corymbosoides Form.
Alyssum linifolium
Stephan ex Willd.
Alyssum montanum
L. subsp. serbicum
Novak
Arabis bryoides
Boiss.
Arabis nova Vill.
Arabis scopoliana
Boiss.
Armoracia
macrocarpa (Waldst.
& Kit.) Kit.
Aubrieta gracilis
Spruner ex Boiss.
subsp. scardica
(Wettst.) Phitos
Aurinia rupestris
(Heynh.) Cullen & T.
R. Dudley
Barbarea vulgaris R.
Br. subsp. lepuznica
Nyarady
Bornmuellera dieckii
Degen
Cardamine amara L.
subsp. balcanica
lezdasta
reuha
Cardamine trifolia L.
Cardamine
waldsteinii Dyer
Valdtajnova
reuha
Chorispora tenella
(Pallas) DC.
Crambe tataria
Sebeok
Divlji karfiol,
tatarsko zelje
Draba nemorosa L.
Draba siliquosa Bieb.
Erysimum
crepidifolium
Reichenb.
Erysimum korabense
Kummerle & Jv.
Erysimum
marschallianum
Andrz. ex Bieb.
Erysimum welcevii
Urum.
Fibigia clypeata (L.)
Medicus
Hesperis matronalis
Sijedac
L. subsp. nivea
(Baumg.) Kulcz.
Hymenolobus
procumbens (L.) Nutt.
ex Schinz & Thell.
subsp. procumbens
Lepidium
cartilagineum (J.
Mayer) Thell.
Slatinska
gronica,
panonska
gronica
Crassulaceae
Hypecoum
pseudograndiflorum
Petrovi
Sedum sartorianum
Boiss.
Sedum stefco
Stefanov
Sedum tuberiferum
Stoj. & Stefanov
Sempervivum
kindingeri Adamovi
Sempervivum
Poljski kukurik
macedonicum
Praeger
Umbilicus luteus
(Hudson) Webb. &
Berthel.
Fabaceae
(Leguminosae)
(leptirnjae)
Pupkavica
Anthyllis aurea
Welden
Astragalus
angustifolius Lam.
subsp. angustifolius
Astragalus
dasyanthus Pallas
Vunasti kozinac
Astragalus
wilmottianus Stoj.
Cytisus absinthioides
Janka subsp.
absinthioides
Cytisus albus Hacq.
subsp. albus
Cytisus purpureus
Scop.
Purpurna
zanovet
Cytisus pygmaeus
Willd.
Coronilla vaginalis
Lam.
Genista hassertiana
(Bald.) Bald. ex
Buchegger subsp.
hassertiana
Genista nissana
Petrovi
Nika utilovka
Glycyrrhiza
glandulifera Waldst. & Slatka trava
Kit.
Laburnum alpinum
(Miller) Berchtold & J.
Presl
Laburnum
Zanovet
anagyroides Medicus
Lathyrus grandiflorus
Sibth. & Sm.
Lathyrus palustris L.
Lathyrus pancicii
(Jurii) Adamovi
Paniev grahor
Lathyrus pannonicus
(Jacq.) Garcke
subsp. pannonicus
Onobrychis pindicola
Hausskn.
Oxytropis halleri
Bunge ex Koch
subsp. korabensis
(Kmmerle & Jv.)
Chrtek
Podocytisus
caramanicus Boiss. & Zajika
Heldr.
Trifolium vesiculosum Mehurasta
Savi
detelina
Trifolium wettsteinii
Drfler & Hayek
Rosaceae (rue)
Agrimonia eupatoria
Ledeb. subsp.
grandis (Andrz. ex
Ascherson &
Graebner) Bornm.
Crataegus heldreichii
Heldrajhov glog
Boiss.
Drymocallis
malacophylla
(Borbs) Kurtto
Geum bulgaricum
Pani
Geum rhodopeum
Stoj. & Stefanov
Blaenak
Malus florentina
(Zuccagni) C. K.
Schneider
Firentinska
jabuka
Potentilla doerfleri
Wettst.
Potentilla nicicii
Adamovi
Prunus fruticosa
Pallas
Stepska vinja
Dafinolisna
kruka
Kasna kruka
Rubus ipecensis
Rech. fil.
Sanguisorba albanica
Andrasovszky & Jv.
Spiraea crenata L.
Waldsteinia ternata
(Stephan) Fritsch
subsp. trifolia (Rochel
ex Koch) Teppner
Saxifragaceae
Saxifraga
androsacea L.
Saxifraga carpatica
Sternb.
Saxifraga granulata
L. subsp. granulata
Nazubljena
suruica
Saxifraga scardica
Griseb.
Polygalaceae
RUTALES
Rutaceae
Polygala doerfleri
Hayek
Haplophyllum
suaveolens (DC.) G.
Don fil.
Ruta graveolens L.
Ruta
SALICALES
Salicaceae
Salix reticulata L.
subsp. reticulata
Salix waldsteiniana
Willd.
Acer heldreichii Orph.
Planinski javor
ex Boiss.
SAPINDALES
SARRACENIALES
TAXACEAE
THYMELAEALES
Aceraceae
Acer hyrcanum
Fischer & C. A. Meyer Meklen, prelazni
subsp. intermedium maklen
(Pani) Bornm.
Aldrovanda
vesiculosa L.
Aldrovanda
Drosera rotundifolia
L.
Rosulja
Taxus baccata L.
Tisa
Daphne laureola L.
subsp. laureola
Maslinica,
lovorisni
jeremiak
Droseraceae
Taxaceae
Thymeleaceae
Daphne malyana
Blei
TUBIFLORAE
Alkanna nonneiformis
Griseb.
Alkanna pulmonaria
Griseb.
Alkanna scardica
Griseb.
Alkanna tinctoria (L.)
Vuji jezik,
Tausch subsp.
crvena steica
tinctoria
Anchusa ochroleuca
Bieb.
Boraginaceae
Nonea pallens
Petrovi
Paramoltkia doerfleri
Derflerovo
(Wettst.) Greuter &
lasnjie
Burdet
Rindera umbellata
erpet
(Waldst & Kit.) Bunge
Solenanthus krasniqii
(T. Wraber) Niketi
Solenanthus
scardicus Bornm.
Callitriche palustris L.
Callitrichaceae
Convolvulaceae
Callitriche stagnalis
Scop.
Convolvulus
betonicifolius Miller
subsp. betonicifolius
Convolvulus boissieri
Steudel subsp.
Natalijina
ramondija
Ramonda serbica
Pani
Srpska
ramondija
Gesneriaceae
Zmajeglavka
Micromeria albanica
(Griseb. ex K. Mal)
ili
Nepeta rtanjensis
Dikli & Milojevi
Rtanjska maija
metvica
Phlomis herba-venti
L. subsp. pungens
(Willd.) Maire
Salvia nutans L.
Savijena alfija
Srpski istac
Teucrium arduini L.
Pinguicula crystallina
Mesnica
Sm. subsp. hirtiflora
debeljaa
(Ten.) Strid
Lentibulariaceae
Utricularia intermedia
Hayne
Utricularia minor L.
Polemoniaceae
Polemonium
caeruleum L.
Scrophulariaceae
(zevalice)
Digitalis viridiflora
Lindley
Zelenocvetni
naprstak
Linaria simplex
(Willd.) DC.
Pedicularis
brachyodonta
Schlosser. & Vuk.
Pedicularis ernestimayeri Stevanovi,
Niketi, D. Lakui
Pedicularis fridericiaugusti Tommasini
Pedicularis oederi
Vahl
Pedicularis palustris
L. subsp. palustris
Barski uljivac
Rhinanthus
melampyroides
(Borbs & Degen)
So
Tozzia alpina L.
Karpatska tocija
subsp. carpatica
(Wooszczak) Dostl
Verbascum
scardicola Bornm.
Veronica bachofenii
Heuffel
Veronica barrelieri
Schott ex Roemer &
Schultes
Veronica
baumgartenii Roemer
& Schultes
Veronica fruticans
Jacq.
Veronica thessalica
Bentham
Solanaceae
UMBELLIFLORAE
Apiaceae
(Umbelliferae)
(titonoe)
Wulfenia blecicii
Lakui
Vulfenija
Scopolia carniolica
Jacq.
Bela bunika
Angelica palustris
(Besser) Hoffm.
Bupleurum
longifolium L. subsp.
longifolium
Bupleurum
commutatum Boiss. &
Balansa subsp.
Proraaljka
glaucocarpum
(Borbs) Hayek
Bupleurum
ranunculoides L.
Cachrys alpina Bieb. Kahris
Cachrys cristata DC.
Cachrys ferulacea
(L.) Calestani
Carum graecum
Boiss. & Heldr.
subsp. serpentinicum
Hartvig
Cicuta virosa L.
Eryngium planum L.
Eryngium serbicum
Pani
Heracleum
orphanidis Boiss.
Ligusticum albanicum
Jv.
Opopanax hispidus
(Friv.) Griseb.
Peucedanum
aequiradium Velen.
Peucedanum
minutifolium (Janka)
Velen.
Seseli gracile Waldst.
& Kit.
Seseli
hippomarathrum
Jacq.
Devesilje
Parietaria lusitanica
L. subsp. lusitanica
URTICALES
Urticaceae
Urtica kioviensis
Rogow.
Tuberaria guttata (L.)
Fourr.
Cistaceae
Elatine triandra
Schkuhr
Elatinaceae
Elatine hydropiper L.
subsp. hydropiper
VIOLALES
Tamaricaceae
Viola dukadjinica W.
Becker & Koanin
Violaceae (ljubiice)
Viola persicifolia
Schreber
Viola pumila Chaix
ALGAE - ALGE
CHAROPHYTA - HARE
RED
CHARALES
PORODICA
Characeae
VRSTA
Nauni naziv
VRSTA
Srpski naziv
Prljenica
Chara globularis
Thuill.
Prljenica
Chara hispida L.
Prljenica
NAPOMENA
Chara tenuispina A.
Br.
Prljenica
Prljenica
Nitellopsis obtusa
(Desv. in Lois.) J.
Grov.
Nitella capillaris
(Kock.) J. Grov. et
Bull.-Web.
Nitella gracilis Ag.
Nitella monodactila
Nitella mucronata A.
Br.
Nitellaceae
Bangiaceae
Bangia artropurpurea
Lyngb.
Hassal
Batrachospermum
ectocarpum Sirodot
Batrachospermum
turrfosum Bory
Batrachospermum
virgatodecaisneanum
Sirodot
Paralemanea
annulata (Kutz.) Vis &
Sheath
Lemaneaceae
Paralemanea
catenata (Kutz.) Vis &
Sheath
HILDENBRANDIALES
Hildenbrandiaceae
Hildenbarandia
rivularis (Liebman) J.
Ag.
THOREALES
Thoreaceae
Thorea hispida
(Thore) Desvaux
Napomene:
* - Vrsta je strogo zatiena na teritoriji Vojvodine, izuzev na podruju lovita Deliblatske
peare i Vrakih planina, gde se titi kao zatiena divlja vrsta
** - Vrsta je strogo zatiena samo na teritoriji Vojvodine
*** - Vrsta je strogo zatiena samo na podrujima iznad 500 m nadmorske visine
**** - Sve vrste iz roda Sphagnum se tite kao strogo zatiene divlje vrste
Prethodni
Prilog II
Zatiene divlje vrste biljaka, ivotinja i gljiva
FAUNA - IVOTINJE
CHORDATA - HORDATA
MAMMALIA - SISARI
RED
PORODICA
Bovidae
(upljorozi)
ARTIODACTYLA
(PAPKARI)
VRSTA
Nauni naziv
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
Rupicapra
rupicapra
Divokoza
Capreolus
capreolus
Srna
Cervus elaphus
Evropski jelen,
L
jelen obini
Sus scrofa
Divlja svinja
Canis lupus
Vuk
*, L
Canis aureus
akal
Vulpes vulpes
Lisica
Felis silvestris
Divlja maka
**, L
Martes foina
Kuna belica
Martes martes
Kuna zlatica
Jazavac
Cervidae (jeleni)
Suidae (svinje)
Canidae (psi)
Felidae (make)
CARNIVORA
(ZVERI)
Lasica
Mustela putorius
Mrki tvor
Je
ERINACEOMORPHA
(JEEVI)
Erinaceidae
(jeevi)
Erinaceus
roumanicus
LAGOMORPHA
(ZEEVI)
Leporidae
(zeevi)
Cricetidae (hrkovi)
RODENTIA
(GLODARI)
Gliridae (puhovi)
Arvicola amphibius
Vodena
voluharica
Microtus agrestis
Movarna
livadska
voluharica
Microtus felteni
Makedonska
voluharica
Microtus guentheri
Sredozemna
voluharica
Microtus levis
Epirska
voluharica
Glis glis
Sivi puh
Apodemus
epimelas
Kraki mi
Apodemus
uralensis
Poljski mi
***
Sciurus vulgaris
Veverica
Crocidura
leucodon
Poljska rovica
Crocidura
suaveolens
Batenska
rovica
Neomys anomalus
Movarna
rovica
Sorex araneus
umska
rovica
Sorex minutus
Mala rovica
Talpa europaea
Obina krtica
Muridae (mievi)
Sciuridae
(veverice)
SORICOMORPHA
(ROVICE)
Soricidae (rovice)
Talpidae (krtice)
AVES - PTICE
RED
ANSERIFORMES
(GUARICE)
CHARADRIIFORMES
(LJUKARICE)
PORODICA
Anatidae
(patke i guske)
Laridae
(galebovi)
Scolopacidae
(ljuke)
VRSTA
Nauni naziv
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
Anas crecca
Krda, krulja
Anas penelope
Zvidara
Anas
platyrhynchos
Gluvara
Anas querquedula
Grogotovac,
pupanica
Anser albifrons
Lisasta guska
Anser fabalis
Guska
glogovnjaa
Aythya ferina
Rioglava
patka
Branta canadensis
Kanadska
guska
Chen
caerulescens
Snena guska
Cygnus olor
Labud grbac
Larus argentatus
Srebrnasti
galeb
Sivi galeb
Larus ridibundus
Obini galeb
CICONIIFORMES
(APLJE, RODE I
IBISI)
COLUMBIFORMES
(GOLUBOVI)
FALCONIFORMES
(GRABLJIVICE)
GALIIFORMES
(KOKOKE)
GRUIFORMES
(DRALOVI)
Ardeidae
(aplje)
Columbidae
(golubovi)
Accipitridae
(orlovi i jastrebovi)
Ardea cinerea
Siva aplja
Columba
palumbus
Golub grivna
Streptopelia
decaocto
Gugutka
Accipiter gentilis
Jastreb
Coturnix coturnix
Prepelica
Phasianidae
Perdix perdix
(jarebice, prepelice)
Rallidae
(barske koke)
PASSERIFORMES
(PEVAICE)
Poljska jarebica L
Phasianus
colchicus
Fazan
Fulica atra
Liska
Gallinula
chloropus
Barska kokica L
Corvus corax
Gavran
Corvus cornix
Siva vrana
Passeridae
L
L
Sojka
Pica pica
Svraka
Passer
Vrabac pokuar
domesticus
(vrapci)
Passer montanus Poljski vrabac
Sturnidae
(vorci)
PELECANIFORMES
(NESITI)
Sturnus vulgaris
Phalacrocoracidae Phalacrocorax
(vranci)
carbo
vorak
Veliki vranac
REPTILIA - GMIZAVCI
RED
PORODICA
VRSTA
Nauni naziv
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
TESTUDINES
(KORNJAE)
Testudinidae
umska
Testudo hermanni
(kopnene kornjae)
kornjaa
*****
SQUAMATA
(LJUSKAI)
Viperidae
(ljutice)
*****
AMPHIBIA - VODOZEMCI
RED
ANURA
(BEZREPI
VODOZEMCI)
PORODICA
Ranidae
(prave abe)
VRSTA
Nauni naziv
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
Pelophylax kl.
esculenta
Zelena aba
*****
Pelophylax
lessonae
Mala zelena
aba
*****
Pelophylax
ridibundus
Velika zelena
aba
*****
PISCES - RIBE
OSTEICHTHYES- KOLJORIBE
ACTINOPTERYGII - ZRAKOPERKE
RED
PORODICA
VRSTA
VRSTA
NAPOMENA
Nauni naziv
ACIPENSERIFORMES
CYPRINIFORMES
Srpski naziv
Acipenseridae
(keige)
Acipenser
ruthenus
Keiga
Cobitidae
(vijuni)
Cobitis taenia
Vijun
Abramis brama
Deverika
Alburnoides
bipunctatus
Pliska
Aspius aspius
Bucov, bolen
Ballerus ballerus
Kesega, picer
Ballerus sapa
Crnooka
deverika
Cyprinidae
(arani)
Mrena
Chondrostoma
nasus
Skobalj, podust R
Cyprinus carpio
aran
Leuciscus idus
Jaz
Pelecus cultratus
Sabljarka
Romanogobio
albipinnatus
Govedarka
Romanogobio
banaticus
Banatska
krkua
Romanogobio
kessleri kessleri
Keslerova
krkua
Romanogobio
uranoscopus
Tankorepa
krkua
Rutilus pigus
Plotica
Vimba vimba
Nosara
ESOCIFORMES
Esocidae
(tuke)
Esox lucius
tuka
GADIFORMES
Gadidae
(bakalarke)
Lota lota
Mani
Blenniidae
(slingure)
Salaria fluviatilis
Slatkovodna
slingura
Gymnocephalus
schraetser
rac
Perca fluviatilis
Grge
PERCIFORMES
Percidae
(grgei)
Sander volgensis
Smu kamenjar R
Hucho hucho
Mladica
Salmo dentex
SALMONIFORMES
SCORPENIFORMES
Salmonidae
(pastrmke)
Cottidae
(glavoi)
R
R
Salmo trutta
Potona
pastrmka
Thymallus
thymallus
Lipljen
Cottus gobio
Pe
SILURIFORMES
Siluridae
(somovi)
Silurus glanis
Som
ARTHROPODA - ZGLAVKARI
ARACHNIDA - PAUKOLIKE IVOTINJE
RED
OPILIONES
(KOSCI)
PORODICA
VRSTA
Nauni naziv
Ischyropsalididae
Ischyropsalis
hellwigi
Nemastomatidae
Mitostoma olgae
Phalangiidae
Metaplatybunus
strigosus
Sironidae
Siro serbicus
INSECTA - INSEKTI
COLEOPTERA
(TVRDOKRILCI)
Cetoniidae
Potosia hungarica
Cerambycidae
(striibube)
Aegomorphus
krperi
Agapanthia kirbyi
Agapanthia
osmanlis
Agapanthia
schurmanni
Anarea similis
Brachyta
balcanica
Cardoria scutellata
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
Cerambyx
carinatus
Chlorophorus
aegyptiacus
Chlorophorus
hungaricus
Cortodera discolor
Cortodera
holosericea
Cortodera
flavimana
Cortodera villosa
Deroplia genei
Evodinus
balcanicus
Leiopus
punctulatus
Monochamus
saltuarius
Neodorcadion
pelleti
Oberea
pandemontana
Paracorymbia
pallens
Pedestredorcadion
murrayi
Pedestredorcadion
veluchianum
zajecerense
Prionus
(Mesoprionus)
besikanus
Saphanus piceus
ganglbaueri
Stenopterus
similatus
Vadonia
dojranensis
Vadonia imitatrix
Vadonia moesiaca
Xylosteus spinolae
rufiventris
Xylotrechus
antilope
Curculionidae
(surlai)
Cionus hypsibatus
Otiorhynchus
(Pirostovedus)
bosnicus bosnicus
Otiorhynchus
(Podoropelmus)
juglandis
Parascythopus
pinicola
Sciaphobus
(Sciaphobus)
caesius
Trachyphloeus
(Trachyphloeus)
bosnicus
Tropiphorus
serbicus
Scarabaeidae
Scarabaeus
(Scarabaeus)
typhon
Scarabaeus
(Scarabaeus) pius
DIPTERA
(DVOKRILCI)
Psychodidae
Syrphidae
(osolike muve)
Pericoma
(Pericoma) affinis
Blera fallax
Cheilosia
brunnipennis
Cheilosia
cumanica
Cheilosia fraterna
Cheilosia grisella
Cheilosia hypena
Cheilosia kerteszi
Cheilosia longula
Cheilosia morio
Cheilosia
personata
Cheilosia pubera
Cheilosia rufimana
Cheilosia vujici
Criorhina ranunculi
Dasysyrphus
lenensis
Dasysyrphus
pauxillus
Eristalis picea
Eumerus clavatus
Eumerus richteri
Hammerschmidtia
ferruginea
Lejota ruficornis
Mallota
cimbiciformis
Mallota fuciformis
Meligramma
cingulata
Merodon albifrons
Merodon
chalybeatus
Merodon
crymensis
Merodon loewi
Milesia
semiluctifera
Myolepta potens
Paragus absidatus
Parasyrphus
nigritarsis
Pelecocera
tricincta
Pipizella bispina
Pipizella pennina
Pocota personata
Psilota innupta
Spilomyia
manicata
Temnostoma
meridionale
Temnostoma
vespiforme
Trichopsomyia
flavitarsis
Tropidia scita
Xylota abiens
Xylota florum
EPHEMEROPTERA
(JEDNODNEVKE)
Baetidae
Baetis vardarensis
Adelphophylus
balcanicus
HEMIPTERA
(STENICE)
Miridae
Adelphocoris
insignis
Cremnocephalus
alpestris
Apidae
Bombus confusus
Aphasganophora
bidens
Chalcididae
Chalcis myrifex
Chalcis sispes
Eupelmidae
HYMENOPTERA
(OPNOKRILCI)
Metapelma nobilis
Formica (Formica)
lugubris
Formicidae
(mravi)
Formica (Formica)
polyctena
Formica (Formica)
pratensis
Liometopum
microcephalum
NEUROPTERA
(MREOKRILCI)
ODONATA
(VILINI KONJICI)
Myrmeleontidae
(mravlji lavovi)
Distoleon
tetragrammicus
Mantispidae
Mantispa styriaca
Aeshnidae
Ophiogomphus
cecilia
Cordulegasteridae Cordulegaster
heros
Corduliidae
Epitheca
bimaculata
Gomphidae
Gomphus flavipes
Leucorrhinia
caudalis
Libellulidae
Leucorrhinia
pectoralis
Leucorrhinia dubia
ORTHOPTERA
(PRAVOKRILCI)
Locusta migratoria
Miramella albanica
Odontopodisma
albanica
Oropodisma
macedonica
Acrididae
(skakavci)
Paracinema
tricolor bisignata
Podismopsis
relicta
Stenobothrus
graecus
Stenobothrus
posthumus
Bradyporidae
(zrikavci)
Bradyporus
dasypus
Gryllidae
(popci)
Modicogryllus
mladeni
Modicogryllus
truncatus
Ancistrura
nigrovitata
Isophya obtusa
Phaneropteridae
(zrikavci)
Poecilimon affinis
serbicus
Poecilimon
ampliatus
Poecilimon ebneri
Poecilimon
poecilus
Pyrgomorphidae
(skakavci)
Pyrgomorphella
serbica
Rhaphidophoridae Troglophilus
(peinski zrikavci) lazaropolensis
Tettigonidae
(zrikavci)
Metrioptera
(Metrioptera)
arnoldi
Metriopterta
(Metrioptera)
domogledi
Metrioptera
(Metrioptera)
oblongicollis
Pholidoptera
aptera karnyi
Platycleis
(Modestana)
ebneri
Psorodonotus
fieberi fieberi
Psorodonotus
fieberi illyricus
Psorodonotus
fieberi
macedonicus
Saga campbelli
campbelli
Zeuneriana
amplipennis
PLECOPTERA
Nemouridae
Amphinemura
sulcicollis
Perlodidae
Perlodes
microcephalus
Taeniopterygidae
Brachyptera
seticornis
Goeridae
Silo nigricornis
Hydropsychidae
Hydropsyche
fulvipes
Micropterna
testacea
TRICHOPTERA
Limnephilidae
Potamophylax
cingulatus
Philopotamidae
Wormaldia
subnigra
MOLLUSCA - MEKUCI
GASTROPODA - PUEVI
Grabljiva
kobilica
RED
PULMONATA
PORODICA
Helicidae
VRSTA
Nauni naziv
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
Helix aspersa
Batenski pu *****
Helix lucorum
umski, sivi
pu
*****
Helix pomatia
Vinogradarski
pu
*****
PORODICA
ARHYNCHOBDELLIDA Hirudinidae
VRSTA
Nauni naziv
Hirudo medicinalis
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
Medicinska
pijavica
*****
OLIGOCHAETA
RED
OPISTHOPORA
PORODICA
VRSTA
Nauni naziv
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
Dendrobaena
rhodopensis
Lumbricidae
FUNGI - GLJIVE
RED
PORODICA
AGARICALES
Amanitaceae
Hygrophoraceae
VRSTA
Nauni naziv
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
Cezarka,
Amanita caesarea
kneginja,
(Scop.) Pers.
blagva
Hygrophorus
Crvena
russula (Schaeff.) puevica
Kauffman
Marasmiaceae
BOLETALES
Boletaceae
Cantharellaceae
Marasmius
oreades (Bolton)
Fr.
Vilin klini
*****
Boletus aereus
Bull.
Crni vrganj
*****
Vrganj, pravi
Boletus edulis Bull. vrganj, jesenji
vrganj
*****
Boletus pinophilus
Borov vrganj
Pilt & Dermek
*****
*****
Cantharellus
amethysteus
(Qul.) Sacc.
Ametistna
lisiica
Cantharellus
cibarius Fr.
Lisiarka
*****
Cantharellus
Siva lisiica
cinereus (Pers.) Fr.
CANTHARELLALES
Cantharellus friesii
Sitna lisiica
Welw. & Curr.
Craterellus
cornucopioides (L.) Mrka truba
Pers.
PEZIZALES
Hydnaceae
Hydnum
repandum L.
Morchellaceae
uta jeevica
Okrugli smrak
*****
Morchella vulgaris
Kupasti smrak
Pers.
Tuberaceae
Tuber aestivum
Vittad.
Letnji tartuf
*****
Tuber
macrosporum
Vittad.
Jesenji crni
tartuf
*****
Tuber magnatum
Pico
Beli tartuf
*****
Lactarius
deliciosus (L.)
Gray
Rujnica
*****
Lactarius
Smrekina
deterrimus Grger rujnica
RUSSULALES
Russulaceae
*****
Lactarius
salmonicolor R.
Heim & Leclair
Lactarius
sanguifluus
(Paulet) Fr.
Polukrvna
mlenica
Lactarius
Vinska
semisanguifluus R.
mlenica
Heim & Leclair
Russula
cyanoxantha
(Schaeff.) Fr.
*****
*****
Zeka, zelenoljubiasta
golubica
Russula virescens
Golubaa
(Schaeff.) Fr.
LICHENES - LIAJEVI
RED
PORODICA
VRSTA
Nauni naziv
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
LECANORALES
Cetraria islandica
islandski liaj
(L.) Ach.
*****
Evernia prunastri
(L.) Ach.
hrastov liaj
*****
Pseudevernia
furfuracea (L.)
Zopf
lani hrastov
liaj
Usnea spp.
Parmeliaceae
FLORA - BILJKE
BRYOPHYTA - MAHOVINE
RED
HYPNALES
PORODICA
VRSTA
Nauni naziv
Amblystegiaceae
Amblystegium
saxatile Schimp.
Hypnaceae
Callicladium
haldanianum
(Grev.) H. A. Crum
JUNGERMANNIALES Calypogeiaceae
Calypogeia fissa
(L.) Raddi
Calypogeia
integristipula
Steph.
Calypogeia
muelleriana
(Schiffn.) Mll.
Frib.
Calypogeia
suecica (Arnell &
J. Perss.) Mll.
Frib.
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
Frullaniaceae
Lepidoziaceae
Frullania fragilifolia
(Taylor) Gottsche,
Lindenb. & Nees
Bazzania
tricreanta
(Wahlenb.) Lindb
Bazzania trilobata
(L.) Gray
POTTIALES
Pottiaceae
Phascum
piptocarpum
Durieu &
Montagne
PTERIDOPHYTA - PAPRATNJAE
RED
PORODICA
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
Adianthaceae
Cryptogramma
crispa (L.) R. Br.
ex Hooker
Blechnaceae
Blechnum spicant
Rebraa
(L.) Roth
Dryopteris
carthusiana (Vill.)
H. P. Fuchs
FILICALES
Dryopteridaceae
LYCOPODIALES
VRSTA
Nauni naziv
Dryopteris pallida
(Bory) C. Chr. ex
Maire &
Petitmengin subsp.
pallida
Woodsiaceae
Lycopodiaceae
(preice)
Huperzia selago
(L.) Bernh. ex
Sitna preica,
igliasta
Schrank & C. F. P.
Mart. subsp.
preica
selago
OPHIOGLOSSALES
SELAGINELLALES
Ophioglossum
Ophioglossaceae vulgatum L. subsp.
vulgatum
Selaginellaceae
Selaginella
selaginoides (L.)
Beauv. ex Schrank
& C. F. P. Mart.
SPERMATOPHYTA - SEMENJAE
RED
PORODICA
ARISTOLOCHIALES
Aristolochiaceae
CAMPANULALES
Asteraceae
(Compositae)
(glavoike)
VRSTA
Nauni naziv
Asarum
europaeum L.
VRSTA
NAPOMENA
Srpski naziv
Kopitnjak,
konjsko kopito, *****
kopitnik
Achillea
ageratifolia (Sm.)
Benth. & Hooker
fil. subsp. serbica
(Nyman) Heimerl
Achillea
aspleniifolia Vent.
Achillea clypeolata uta hajduica,
Sibth. & Sm.
uta meseina
Achillea fraasii
Schultz-Bip.
Achillea grandifolia
Friv.
Achillea
holosericea Sibth.
& Sm.
Achillea
Hajduica,
millefolium L.
stolist, spori
subsp. millefolium
*****
Arctium lappa L.
subsp. lappa
*****
iak, iak
zeleni
Artemisia
campestris L.
subsp. lednicensis
(Rchb. in Spreng.)
Jv.
Artemisia
umbelliformis Lam.
subsp. eriantha
(Ten.) Valls-Xirau
& Oliva Braas
Artemisia pontica
L.
Artemisia
santonicum L.
subsp. santonicum
Aster alpinus L.
subsp. alpinus
Carduus
candicans W. & K.
subsp. candicans
Carduus carduelis
(L.) Gren.
Carduus
hamulosus Ehrh.
subsp. hamulosus
Carlina acaulis L.
subsp. acaulis
Vilino sito,
kraljevac,
belotrn
*****
Carlina acaulis L.
subsp. caulescens
(Lam.) Schubl. &
G. Martens
Centaurea
reichenbachii DC.
Centaurea
chrysolepis Vis.
Centaurea
cuneifolia Sibth. &
Sm. subsp. pallida
(Friv.) Hayek
Centaurea
ipecensis Rech. fil.
Centaurea jacea L.
subsp. banatica
Hayek
Centaurea
kosaninii Hayek
Centaurea
macroptilon
Borbs
Centaurea
nigrescens Willd.
subsp. nigrescens
Centaurea phrygia
L. subsp. bosniaca
(Murb.) Hayek
Centaurea
triniifolia Heuffel
Cirsium oleraceum
(L.) Scop.
Crepis alpestris
(Jacq.) Tausch
Crepis mollis
(Jacq.) Ascherson
subsp. mollis
Cyanus tuberosus
(Vis.) Sojk
Cyanus
velenovskyi
(Adamovi)
Wagenitz &
Greuter
Echinops
bannaticus
Schrader
Echinops
microcephalus
Sibth. & Sm.
Echinops ritro L.
subsp. ruthenicus
(Bieb.) Nyman
Erigeron uniflorus
L. subsp. uniflorus
Galatella albanica
Degen
Galatella cana
(Waldst. & Kit.)
Nees
Galatella linosyris
(L.) Reichenb. fil.
subsp. linosyris
Galatella sedifolia
(L.) Greuter subsp.
sedifolia
Gnaphalium
pichleri Murb.
Inula helenium L.
subsp. helenium
Oman,
devesilje
*****
Jacobaea
abrotanifolia (L.)
Moench subsp.
carpathica
(Herbich) B. Nord.
& Greuter
Jacobaea
subalpina (W. D. J.
Koch) Pelser &
Veldkamp
Jurinea mollis (L.)
Reichenb. subsp.
subhastata Pani
Lactuca pancicii
(Vis.) N. Kilian &
Greuter
Petasites hybridus
(L.) P. Gaertner, B. Lopuh, repuh,
*****
Meyer & Scherb. repuina
subsp. hybridus
Reichardia
dichotoma (DC.)
Freyn
Scorzonera doriae
Degen & Bald.
Scorzonera
parviflora Jacq.
Scorzoneroides
Krupnolisna
rajhardija
cichoriacea (Ten.)
Greuter
Scorzoneroides
montana (Lam.)
Holub subsp.
breviscapa (DC.)
Greuter
Scorzoneroides
rilaensis (Hayek)
Holub
Senecio doria L.
Solidago virgaurea
Zlatica,
L. subsp.
*****
poganska trava
virgaurea
Sonchus palustris
L.
Taraxacum
bessarabicum
(Hornem.) Hand.Mazz.
Taraxacum
janchenii Kirschner
& tpnek
Taraxacum
serotinum (Waldst.
& Kit.) Fisch.
Tephroseris
integrifolia (L.)
Holub subsp.
aucheri (DC.) B.
Nord.
Tephroseris
integrifolia (L.)
Holub subsp.
aurantiaca (Willd.)
B. Nord.
Tephroseris
papposa
(Reichenb.) Schur
subsp. wagneri
(Degen) B. Nord.
Tragopogon
pterodes Pani ex
Petrovi
Tragopogon
tommasinii
Schultz-Bip.
Tripolium
pannonicum
(Jacq.) Dobrocz.
subsp.
pannonicum
Campanulaceae
(zvonii)
Asyneuma
anthericoides
(Janka) Bornm.
Campanula alpina
Jacq. subsp.
orbelica (Pani)
Urum.
Campanula
crassipes Heuffel
Campanula
latifolia L.
Campanula
lingulata Waldst. &
Kit.
Campanula patula
L. subsp. epigaea
(Janka) Hayek
Campanula
phrygia Jaub. &
Spach
Campanula
scheuchzeri Vill.
subsp.
scheuchzeri
Campanula
sibirica L. subsp.
divergentiformis
(Jv.) Domin
Campanula
versicolor Andrews
Edraianthus
graminifolius (L.)
DC. subsp.
graminifolius
Edraianthus
jugoslavicus
Lakui
Phyteuma
confusum A.
Kerner
Phyteuma
pseudorbiculare
Pant.
CELASTRALES
Staphyleaceae
CENTROSPERMAE
Caryophyllaceae
(karanfili)
Staphylea pinnata
Klokoika
L.
Atocion
lerchenfeldianum
(Baumg.) M. Popp
Atocion rupestre
(L.) B. Oxelman
Dianthus gracilis
Sibth. & Sm.
subsp.
armerioides
(Griseb.) Tutin
Dianthus
microlepis Boiss.
subsp. microlepis
Dianthus
pelviformis Heuffel
Dianthus pinifolius
Sibth. & Sm.
subsp. pinifolius
Dianthus sylvestris
Wulfen subsp.
bertisceus Rech.
fil.
Gypsophila
paniculata L.
lajer, bela
sapunjaa,
uuljak
Gypsophila
spergulifolia
Griseb.
Heliosperma
macranthum
Pani
Sipanica,
Herniaria glabra L.
jezerozlatka,
subsp. glabra
kilavica
*****
Herniaria hirsuta L.
Dlakava
sipanica
*****
Herniaria incana
Siva sipanica
*****
Lam. subsp.
incana
Moehringia
bavarica (L.) Gren.
Moehringia
pendula (Waldst. &
Kit.) Fenzl
Silene
bupleuroides L.
Silene
frivaldszkyana
Hampe
Silene multicaulis
Guss. subsp.
multicaulis
Silene viridiflora L.
Silene viscosa (L.) Lepljivi
Pers
pucavac
Spergularia media
(L.) C. Presl
subsp. media
Spergularia salina
J. Presl & C. Presl
Chenopodiaceae
(lobode)
Ceratoides latens
(J. F. Gmelin)
Reveal and
Holmgren
Suaeda prostrata
Pallas
CONIFERALES
Cupressaceae
Juniperus
Kleka, venja,
communis L.
klekinja
subsp. communis
*****
Juniperus
communis L.
subsp. alpina
(Suter) elak.
*****
CYPERALES
Cyperaceae
(otrice)
Eleocharis
acicularis (L.)
Roemer &
Schultes
Carex acuta L.
Carex arenaria L.
Carex brevicollis
DC.
Carex davalliana
Sm.
Carex
depauperata Curtis
ex With.
Carex serotina
Mrat subsp.
serotina
Carex stenophylla
Wahlenb.
Niska kleka,
kleica, klek
Cyperus
glomeratus L.
Dipsacaceae
Knautia ambigua
Boiss. & Orph.
Knautia longifolia
(Waldst. & Kit.)
Koch
Knautia
macedonica
Griseb.
Knautia
midzorensis Form.
Pterocephalus
plumosus (L.)
Coulter
Scabiosa cinerea
Lapeyr. ex Lam.
Scabiosa
columbaria L.
subsp. banatica
(Waldst. & Kit.)
Dikli
Scabiosa crenata
Cyr. subsp.
crenata
Scabiosa
fumarioides Vis. &
Pani
Scabiosa
graminifolia L.
subsp. graminifolia
Scabiosa
ochroleuca L.
subsp. balcanica
(Velen.) Stoj. &
Stefanov
Scabiosa rotata
Bieb.
Scabiosa
silenifolia Waldst.
& Kit.
Succisa pratensis
Piskavac
Moench
Valeriana
bertiscea Pani
Valeriana pancicii
Halcsy & Bald.
Valerianaceae
Valeriana
sambucifolia Mikan
ex Pohl
Valeriana tuberosa
L.
Empetraceae
Empetrum
hermaphroditum
Lange ex Hagerup
Arctostaphylos
uva-ursi (L.)
Sprengel
Medvee
groe,
medvee uvo
Vaccinium
myrtillus L.
Borovnica,
borovica,
brosnica
*****
Betulaceae
Betula pendula
Roth
Breza, briza,
brez
*****
Corylaceae
ERICALES
Ericaceae
FAGALES
divoleska
Castanea sativa
Miller
Fagaceae
Quercus robur L.
subsp.
Stepski lunjak
pedunculiflora (K.
Koch) Menitsky
Gentianaceae
Centaurium
erythraea Rafin.
subsp. erythraea
Kiica, kitica,
trava od
groznice
*****
Gentiana
asclepiadea L.
subsp.
asclepiadea
Sveica,
siritara,
*****
GENTIANALES
Prostrel,
Gentiana cruciata
krstasta lincura, *****
L. subsp. cruciata
prostreo
Gentiana lutea L.
subsp.
symphyandra
(Murb.) Hayek
Balkanska
lincura
Gentiana
pneumonanthe L.
Mala sveica
subsp.
pneumonanthe
Gentiana punctata
L.
Gentianella
albanica (Jv.) J.
Holub
Gentianella ciliata
(L.) Borkh. subsp.
ciliata
Rubiaceae
Asperula purpurea
(L.) Ehrend. subsp.
apiculata (Sibth. &
Sm.) Ehrend.
Asperula
scutellaris Vis.
Crucianella graeca
Boiss.
Galium boreale L.
subsp. boreale
Galium
divaricatum
Pourret ex Lam.
Galium firmum
Tausch
Galium flavescens
Borbs
Galium laconicum
Boiss. & Heldr.
Galium mirum
Rech. fil.
Galium odoratum
(L.) Scop.
Galium
pseudaristatum
Schur
Galium rubioides
L. subsp. rubioides
Galium
verticillatum Danth.
Lazarkinja,
broanica,
*****
Galium
volhynicum Pobed.
GERANIALES
Euphorbia
carniolica Jacq.
Euphorbia
lingulata Heuffel
Euphorbiaceae
(mleike)
Euphorbia pancicii
G. Beck
Euphorbia
serpentini Novak
Euphorbia
subhastata Vis. &
Pani
Geraniaceae
Erodium
hoefftianum C. A.
Meyer subsp.
hoefftianum
Geranium
caeruleatum Schur
Geranium
macrorrhizum L.
Geranium
nodosum L.
Geranium
robertianum L.
subsp.
robertianum
Geranium
subcaulescens
LHr. ex DC.
Geranium
iva trava,
pastirska iglica, *****
iglica
versicolor L.
Linum
corymbulosum
Reichenb.
Linum extraaxillare
Kit.
Linum trigynum L. Francuski lan
Linaceae
Linum nervosum
Waldst. & Kit.
subsp. nervosum
Linum tauricum
Willd. subsp.
serbicum (Podp.)
Petrova
GRAMINALES
Poaceae
(trave)
Agropyron
cristatum (L.)
Gaertner subsp.
pectinatum (Bieb.)
Tzvelev
Beckmannia
eruciformis (L.)
Host subsp.
eruciformis
Crypsis aculeata
(L.) Aiton
Crypsis
schoenoides (L.)
Lam.
Micropyrum
tenellum (L.) Link
Pholiurus
pannonicus (Host)
Trin.
Secale sylvestre
Host
Sesleria serbica
(Adamovi) Ujhelyi
Sesleria tenerrima
(Fritsch) Hayek
Stipa novakii
Martinovsk
Trisetum sibiricum
Rupr. subsp.
sibiricum
Hypericum
androsaemum L.
Krvavac
Hypericum
barbatum Jacq.
Trepljasti
kantarion,
pljuskavica
trepljasta
*****
Hypericum
elegans Stephan
ex Willd.
GUTTIFERALES
Hypericaceae
(Guttiferae)
Hypericum
Planinski
maculatum Crantz kantarion
Hypericum
perforatum L.
*****
Kantarion,
bogorodiina *****
trava, krvavac
Hypericum rochelii
Griseb. & Schenk
Hypericum
Rumelijski
rumelicum Boiss. kantarion,
subsp. rumelicum izdaljivica
HELOBIAE
Testerica
*****
L.
Zannichelliaceae
Zannichellia
palustris L.
Galanthus elwesii
Hooker fil. subsp.
elwesii
Galanthus nivalis
L. subsp. nivalis
LILIIFLORAE
Amaryllidaceae
Visibaba
Leucojum
aestivum L. subsp.
aestivum
Leucojum vernum
L.
Iridaceae
(irisi)
Narcissus
radiiflorus Salisb.
Narcis,
sunovrat
Sternbergia
colchiciflora
Waldst. & Kit.
Babaluka
Crocus alexandri
Nii ex Velen.
Crocus kosaninii
Pulevi
Crocus scardicus
Koanin
Crocus weldenii
Hoppe & Frnrohr
Iris pseudoacorus Barska
*****
L.
perunica, uta
perunika, divlja
perunika
Iris pumila L.
subsp. pumila
Liliaceaae
(ljiljani)
Patuljasta
perunika
Allium angulosum
L
Allium flavescens
Besser
Allium
atropurpureum
Waldst. & Kit.
Purpurnocrni
luk
Allium
melanantherum
Pani
Allium lusitanicum
Lam.
Allium ursinum L. Sremu,
subsp. ucrainicum medvei luk,
Kleopow & Oxner cremo
Allium victorialis L.
Asphodeline
liburnica (Scop.)
Reichenb.
Colchicum
autumnale L.
Jesenji
mrazovac
Colchicum
hungaricum Janka
Degenova
Fritillaria montana koutica,
Hoppe
Degenova
kockavica
Fritillaria meleagris Koutica
L. subsp.
*****
meleagris
Gagea bohemica
(Zauschner)
Schultes &
Schultes fil. subsp.
bohemica
Gagea pusilla (F.
W. Schmidt)
Schultes &
Schultes fil. subsp.
pusilla
Lilium carniolicum
Bernh. ex Koch
subsp. albanicum
(Griseb.) Hayek
Lilium martagon L. umski ljiljan
Maianthemum
bifolium (L.) F. W.
Schmidt
Narthecium
scardicum Koanin
Ornithogalum
boucheanum
Ascherson
Ornithogalum
montanum Cyr.
Ornithogalum
sibthorpii W.
Greuter
Veprina,
Ruscus aculeatus
kostrika,
L.
imirika
*****
Ruscus
*****
Jeziasta
hypoglossum L.
kostrika,
veprina,
nepriac
Streptopus
amplexifolius (L.)
DC. subsp.
amplexifolius
Veratrum nigrum L.
Malvaceae
(slezovi)
Crna emerika,
*****
kinavka
MALVALES
Tiliaceae
MICROSPERMAE
Orchidaceae
(orhideje)
Kavkaska lipa
Tilia tomentosa
Moench
Bela lipa,
srebrna lipa,
*****
srebrnasta lipa
Anacamptis
pyramidalis (L.)
L.C.M. Richard
Cephalanthera
damasonium
(Miller) Druce
Cephalanthera
longifolia (L.)
Fritsch
Zavrata bela
Cephalanthera
rubra (L.) L. C. M. Zavrata crvena
Richard
Dactylorhiza
latifolia (L.) So
Dactylorhiza
romana (Sebast. &
Mauri) So
Dactylorhiza x
serbica (Fleischm.)
So
Epipactis
helleborine (L.)
Crantz subsp.
helleborine
Kaluarka
Gymnadenia
conopsea (L.) R.
Br. subsp.
conopsea
Vranjak
Gymnadenia
odoratissima (L.)
L. C. M. Richard
subsp.
odoratissima
Miriljavi
vranjak
Limodorum
abortivum (L.)
Schwarz
Listera ovata (L.)
R. Br.
opotac,
dvolist,
miloglede
Neottia nidus-avis
Gnezdovica,
(L.) L. C. M.
samojeda
Richard
Orchis morio L.
Salep
Orchis purpurea
Hudson
Kaunak
purpurni
Kaunak mali
Scop.
Platanthera bifolia
(L.) L. C. M.
Vimenjak
Richard subsp.
bifolia
Lythraceae
Lythrum
tribracteatum
Salzm. & Sprengel
Peplis portula L.
Epilobium
anagallidifolium
Lam.
Epilobium
gemmascens C. A.
Meyer
MYRTALES
Onagraceae
Trapaceae
Epilobium
hirsutum L.
Dlakavi
nourak,
*****
runjavi nourak
Epilobium
montanum L.
Svilovina
*****
Epilobium
parviflorum
Schreber
Vrbovka,
noura
*****
Trapa natans L.
Vodeni oraak
Plantago
gentianoides Sibth.
& Sm.
PLANTAGINALES
Plantaginaceae
Plantago
reniformis G. Beck
Plantago tenuiflora
Waldst. & Kit.
PLUMBAGINALES
Plumbaginaceae
Limonium gmelinii
(Willd.) O. Kuntze
subsp. gmelinii
Rumex balcanicus
Rech. fil.
POLYGONALES
Polygonaceae
Rumex thyrsiflorus
Fingerh. subsp.
thyrsiflorus
Bistorta officinalis
Delarbre subsp.
eludnjak
officinalis
*****
Androsace
maxima L. subsp. Muica
maxima
Cyclamen
hederifolium
Vilina kosica
subsp.
hederifolium Aiton
Cyclamen
purpurascens
subsp.
purpurascens
Miller
PRIMULALES
Primulaceae
Ciklama
Jagorika,
*****
krstasta, jaglika
Primula acaulis
(L.) Hill subsp.
acaulis
Jagorevina,
*****
jagorina, jagli
Soldanella
chysosticta Kress
RANALES
Ranunculaceae
(ljutii)
Aconitum burnatii
Gayer subsp.
pentheri (Hayek)
Jalas
Aconitum
lycoctonum L.
subsp. vulparia
(Reichenb.)
Nyman
Vuji koren,
otrovni utac,
crvljivaa
Aconitum toxicum
Reichenb. subsp.
bosniacum (G.
Beck) Niketi
Anemone
narcissifolia L.
subsp.
narcissifolia
Aquilegia blecicii
Podobnik
Helleborus
serbicus Adamovi
Hepatica nobilis
Schreber
Krstati
koprivnjak
Pulsatilla pratensis
(L.) Miller subsp. Livadska sasa
hungarica So
Ranunculus
concinnatus Schott
Ranunculus
flammula L. subsp.
flammula
Ranunculus
fontanus C. Presl
*****
Ranunculus
neapolitanus Ten.
Ranunculus
rumelicus Griseb.
Ranunculus
serbicus Vis.
Trollius europaeus
L. subsp.
transsilvanicus
(Schur) Domin
Frangula dodonei Kruina,
Ard. subsp.
pasjakovina,
dodonei
krkavina
RHAMNALES
Rhamnaceae
Frangula rupestris
(Scop.) Schur
Rhamnus
orbiculata Bornm.
RHOEDALES
Brassicaceae
(Cruciferae)
(krstaice)
Alyssum
markgrafii O. E.
Schulz ex
Markgraf
Alyssum
wierzbickii Heuffel
Brassica elongata
Ehrh. subsp.
elongata
Cardamine
pancicii Hayek
Cardamine
parviflora L.
Draba korabensis
*****
Kummerle&Degen
ex Jv.
Erysimum
cheiranthoides L.
subsp.
cheiranthoides
Euclidium
syriacum (L.) R.Br.
Hesperis dinarica
G. Beck
Hesperis sylvestris
Crantz
Kernera saxatilis
(L.) Sweet subsp.
saxatilis
Malcolmia
orsiniana (Ten.)
Ten. subsp.
serbica (Pani)
Greuter & Burdet
Thlaspi
bellidifolium
Griseb.
ROSALES
Crassulaceae
Rhodiola rosea L.
subsp. rosea
Sedum grisebachii
Boiss. & Heldr.
Sedum
magellense Ten.
subsp. olympicum
(Boiss.) Greuter &
Burdet
Sedum
caespitosum
(Cav.) DC.
Sedum villosum L.
Sempervivum
kosaninii Praeger
Sempervivum
zeleborii Schott.
Fabaceae
(Leguminosae)
(leptirnjae)
Anthyllis vulneraria
Ranjenica
L.
Anthyllis vulneraria
L. subsp. alpestris
(Hegetschw.)
Ascherson &
Graebner
Astragalus asper
Jacq.
Astragalus
austriacus (L.)
Lam.
Astragalus
contortuplicatus L.
Coronilla coronata
L.
Cytisus jankae
Velen.
Cytisus hirsutus L.
subsp. polytrichus
(Bieb.) Hayek
Cytisus
ratisbonensis
Schaeffer
*****
Genista
subcapitata Pani
Glycirrhiza glabra Slatki koren,
L.
konjeda, slaci
Lathyrus binatus
Pani
Lathyrus
inconspicuus L.
Lathyrus
pallescens (Bieb.)
C. Koch
Melilotus
neapolitanus Ten.
Onobrychis
arenaria (Kit.) DC.
subsp.
lasiostachya
(Boiss.) Hayek
Onobrychis
oxyodonta Boiss.
Oxythropis pilosa
(L.) DC.
Securigera
elegans (Pani)
Lassen
Trifolium cherleri L.
Trifolium
heldreichianum
Hausskn.
Trifolium
michelianum Savi
Maljavi kozinac
Trifolium
ornithopodioides L.
Trifolium phleoides
Pourret ex Willd.
subsp. phleoides
Trifolium physodes
Steven ex Bieb.
Trifolium
tenuifolium Ten.
Trifolium
trichopterum
Pani
Vicia biennis L.
Vicia sparsiflora L.
Ribes alpinum L.
Grossulariaceae
Ribes multiflorum
Kit. ex Roemer &
Schultes subsp.
multiflorum
Ribes uva-crispa
L. subsp. uvacrispa
Rosaceae
(rue)
Alchemilla sp.
Virak, viri,
verkuta
*****
Crataegus
laevigata (Poiret)
DC.
Crveni glog,
glogovina,
obanica
*****
Crataegus
Beli glog, glog, *****
monogyna Jacq. etica
subsp. monogyna
Crataegus nigra
Waldst. & Kit.
Crataegus
pentagyna Waldst. Petostubiasti
*****
& Kit. ex Willd.
glog
subsp. pentagyna
Comarum palustre
Barski petolist
L.
Drymocallis
rupestris (L.) Sojk
umska
Fragaria vesca L.
jagoda, jagoda, *****
subsp. vesca
mamica
Geum reptans L.
Potentilla
apennina Ten.
subsp. apennina
Potentilla
caulescens L.
subsp. caulescens
Potentilla
chrysantha Trev.
subsp. amphibola
(Schur) Sojk
Potentilla erecta
(L.) Ruschel
Potentilla
montenegrina
Pant.
Potentilla speciosa
Willd.
Srenjak,
srenjaa
*****
Potentilla visianii
Pani
Prunus tenella
Batsch
Stepski badem
Rosa canina L.
Divlja rua,
ipak, ipurak
Sorbus
chamaemespilus
(L.) Crantz
Saxifragaceae
Saxifraga aizoides
L.
Saxifraga bulbifera
L.
Saxifraga
carpetana Boiss. &
Reuter subsp.
graeca (Boiss. &
Heldr.) D. A. Webb
Saxifraga federiciaugusti Biasol.
subsp. federiciaugusti
Saxifraga federiciaugusti Biasol.
subsp. grisebachii
(Degen & Drfler)
D. A. Webb
Saxifraga glabella
Bertol.
Saxifraga
pedemontana All.
subsp. cymosa
Engler
*****
Saxifraga stellaris
L. subsp. engleri P.
Fourn.
RUTALES
Rutaceae
Haplophyllum
boissieranum Vis.
& Pani
Salix aurita L.
Salix herbacea L.
SALICALES
Salicaceae
Salix pentandra L.
Salix rosmarinifolia Ruzmarinolisna
L.
vrba
SANTALALES
Santalaceae
Comandra
elegans (Rochel
ex Reichenb.)
Reichenb. fil.
Komandra
SPATHIFLORAE
Araceae
Arum orientale
Bieb. subsp.
orientale
Arum petteri
Schott
Daphne blagayana
Freyer
THYMELAEALES
Thymeleaceae
Daphne cneorum
L. subsp. cneorum
Thymelaea
passerina (L.)
Cosson & Germ.
subsp. passerina
TUBIFLORAE
Boraginaceae
Cynoglossum
germanicum Jacq.
subsp.
germanicum
Halacsya
sendtneri (Boiss.)
Drfler
Heliotropium
supinum L.
Onosma
pseudarenaria
Schur subsp.
fallax Borbs
Onosma visianii G.
C. Clementi
Pulmonaria
angustifolia L.
Pulmonaria
officinalis L.
Plunjak,
medunika
*****
Pulmonaria rubra
Schott
Symphytum
Crni gavez,
officinale L. subsp. gavez, vrani
officinale
gavez
Symphytum
ottomanum Friv.
Lamiaceae
(Labiatae)
(usnatice)
Acinos hungaricus
(Simonkai) ili
Ajuga laxmannii
(L.) Bentham
Clinopodium
pulegium (Rochel)
Laksmanova
ivica
*****
Bruchler
Hyssopus
officinalis L. subsp.
aristatus (Godron)
Briq.
Lamium album L. Bela mrtva
subsp. album
kopriva
*****
Srdaica,
Leonurus cardiaca
kopriva od
L. subsp. cardiaca
srca, srenica
*****
*****
Micromeria
croatica (Pers.)
Schott
Origano,
Origanum vulgare
Vranilova trava, *****
L.
vranilovka
Phlomis tuberosa Krtolasta
L.
gostanka
Salvia aethiopis L.
Salvia argentea L.
subsp. argentea
Salvia austriaca
Jacq.
Pamuk trava
Salvia officinalis L.
subsp. multiflora alfija
Gaji
Salvia virgata
Jacq.
Satureja kitaibelii
Wierzb.
Rtanjski aj,
Kitaibelov
ubar
*****
Vrijesak,
Satureja montana
vresina, konjski *****
L. subsp. montana
vresak
Satureja
subspicata Bartl.
ex Vis. subsp.
subspicata
Scutellaria albida
L. subsp. albida
Scutellaria albida
L. subsp.
velenovskyi (Rech.
fil.) Greuter &
Burdet
Scutellaria alpina
L. subsp. alpina
Scutellaria
orientalis L. subsp.
pinnatifida J. R.
Edmondson
Stachys anisochila
Vis. & Pani
Stachys
atherocalyx C.
Koch
Stachys plumosa
Griseb.
Teucrium botrys L.
Teucrium
chamaedrys L.
Podubica,
duboac,
*****
subsp.
chamaedrys
zubatac
Teucrium
Trava iva,
montanum L.
dubaac mali,
subsp. montanum dubac
*****
Teucrium scordium
L. subsp.
scordioides
(Schreber) Maire &
Petitmengin
Thymus
adamovicii Velen.
Thymus bulgaricus
(Domin & Podp.)
Ronniger
Thymus doerfleri
Ronniger
Thymus
longicaulis C. Presl
subsp. chaubardii
(Reichenb. fil.)
Jalas
Thymus serpyllum
Majina duica *****
L.
Thymus sibthorpii
Bentham
Thymus zygioides
Griseb.
Lentibulariaceae
Pinguicula
balcanica Casper
Utricularia
australis R. Br.
Utricularia vulgaris
L.
Orobanche esulae
Pani
Orobanchaceae
Orobanche
pancicii G. Beck
Orobanche
serbica G. Beck &
Petrovi
Vidac
Limosella aquatica
L.
Linaria alpina (L.)
Miller subsp.
alpina
Linaria
angustissima
(Loisel.) Borbs
Linaria
chalepensis (L.)
Miller
Linaria
peloponnesiaca
Boiss. & Heldr.
Lindernia palustris
Ljubor
Hartm.
Melampyrum
barbatum Waldst.
& Kit. ex Willd.
subsp. barbatum
Melampyrum
*****
bihariense A.
Kerner
Melampyrum
doerfleri Ronniger
Melampyrum
heracleoticum
Boiss. & Orph.
Melampyrum
trichocalycinum
Vandas
Odontites
glutinosus (Bieb.)
Bentham
Pedicularis
heterodonta
Pani
Pedicularis
hoermanniana K.
Mal
Pedicularis
leucodon Griseb.
subsp. leucodon
Pedicularis
petiolaris Ten.
Rhinanthus
borbasii (Drfler)
So subsp.
borbasii
Scrophularia
aestivalis Griseb.
Scrophularia
bosniaca Beck
Borbaev
ukavac
Scrophularia
vernalis L. subsp.
vernalis
Verbascum
anisophyllum
Murb.
Verbascum
baldaccii Degen
Verbascum
dieckianum Borbs
& Degen
Verbascum
eriophorum
Godron
Verbascum nicolai
Rohlena
Veronica alpina L.
subsp. alpina
Veronica crinita
Kit.
Veronica officinalis Razgon,
L.
estoslavica
Veronica scardica
Griseb. subsp.
scardica
Veronica spuria L.
UMBELLIFLORAE
Verbenaceae
Verbena supina L.
Apiaceae
(Umbelliferae)
(titonoe)
Athamanta turbith
(L.) Brot. subsp.
hungarica (Borbs)
Tutin
*****
Carum rupestre
Boiss. & Heldr.
Cervaria latifolia
Andrz. ex Trautv.
Eryngium
palmatum Pani
& Vis.
Ferula heuffelii
Griseb. ex Heuffel
Heracleum
sphondylium L.
subsp.
verticillatum
(Pani) Brummitt
Holandrea schottii
(Besser ex DC.)
Reduron, Charpin
& Pimenov
Oenanthe
peucedanifolia
Pollich
Pancicia serbica
Vis.
Pastinaca hirsuta
Pani
Peucedanum
officinale L. subsp.
officinale
Seseli bulgaricum
P. W. Ball
Trinia ramosissima
(Fischer ex Trev.)
Koch subsp.
ramosissima
Cornaceae
Cornus mas L.
Dren, drin,
drenjina
Ulmaceae
Celtis australis L.
subsp. australis
Koprivi,
koela
Urticaceae
Parietaria serbica
Pani
*****
URTICALES
Fumana
bonapartei Maire &
Petitmengin
Cistaceae
Helianthemum
salicifolium (L.)
Miller
Viola elegantula
Schott
Viola
grisebachiana Vis.
VIOLALES
Viola latisepala
Wettst.
Violaceae
(ljubiice)
Viola odorata L.
Mirisna
ljubiica,
*****
pitoma
ljubiica, ubica
Viola orphanidis
Boiss.
Viola pyrenaica
Ramond ex DC.
subsp. pyrenaica
Napomene:
* - Vrsta se titi kao zatiena divlja vrsta, osim na delovima teritorije Vojvodine, gde se
titi kao strogo zatiena divlja vrsta.
** - Vrsta se titi kao zatiena divlja vrsta, osim na teritoriji Vojvodine, gde se titi kao